Anasayfa
Ara Bul
13 Ekim 2021, 4:43

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 40-43-46. Cevapları Bir-Yay Yayınevi

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Cevapları 40-41-42-43-44-45-46. Sayfa BirYay Yayınları

Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’nda Yer Aldığı Cepheler

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 40 Cevapları BirYay Yayınevi

Soru: Oklarla gösterilen kutuların üst kısmına Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’nda savaştığı cephelerin adlarını yazınız. Kutuların iç kısmına ise aynı cephelerin açılma nedenlerini belirtiniz.

Cevap:

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 40 Cevapları BirYay Yayınevi


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 43 Cevapları BirYay Yayınevi

Mondros Ateşkes Antlaşması (30 Ekim 1918)

Soru: Wilson İlkeleri’ne göre Birinci Dünya Savaşı sonucunda savaşı kazanan ülkeler, savaşı kaybeden ülkelerden toprak almayacak ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Türklerin çoğunlukta olduğu bölgeler Türklere bırakılacaktı. Ancak İtilaf Devletleri bu ilkelere rağmen Anadolu’yu işgal etti. İtilaf Devletleri bu işgali Mondros Ateşkes Antlaşması’nın hangi maddelerine dayandırmıştır? Sınıfta nedenleriyle tartışınız.

Cevap: 7. ve 24. maddesine göre işgal etmişlerdir. 7. maddesine göre ülke işgal edilmeye açık hale gelmiştir. 24. maddeye göre ise doğu Anadolu başka devlete bırakılması ve işgale açık hale gelmesi neden olmuştur.


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 46 Cevapları BirYay Yayınevi

İşgaller Karşısında Mustafa Kemal’in ve Halkın Tutumu

Soru: İşgaller karşısında Mustafa Kemal’in, halkın ve Osmanlı yönetiminin tutumlarını karşılaştırarak değerlendiriniz.

Cevap: Mustafa Kemal ülkeyi düşman devletler eline bırakmamak için birlik ve beraberlik kurmayı amaçlamış ve bu doğrultuda işler yapmaya çalışmıştır. Halk da Mustafa Kemal’e güvenerek milli birlik ve beraberliği kurmuş ve düşman devletlere karşı gelmeye çalışmışlardır.

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.