Anasayfa
12 Kasım 2021, 21:41

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 77. Cevapları Bir-Yay Yayınevi

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Cevapları 77. Sayfa BirYay Yayınları

Batı Cephesinde Türk Halkının Mücadelesi ve Düzenli Ordunun Başarıları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 77 Cevapları BirYay Yayınevi

Hazırlık Çalışmaları

Soru: 1. “Topyekûn mücadele, düzenli ordu” kavramları ne demektir? Araştırınız.

Cevap: Topyekûn Mücadele, savaş zamanın da bir milletin elinde olan imkanların hepsini kullanarak seferberlik içinde karşı milletin askeri gücünü yok etmek  için savaşmasıdır. Düzenli ordu ise, devlet tarafından eğitim verilen ve ayarlanan askeri birliklere denir.


Soru: 2. Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra gerçekleşen işgallere karşı Türk halkı hangi yöntemlerle mücadele etmiştir? Araştırınız.

Cevap: Mondros Ateşkes Antlaşmasının 7 ve 24. maddelerine dayanarak itilaf Devletlerinin ilk işi İzmir’i işgal etmek olmuştur. Bu işgallere karşı halk kendi arasında savunma uyguladı. Kuvayı Milliye birlikleri kuruldu. Düşman askerlere karşı bu şekilde mücadele etmişlerdir. Aynı zamanda belli cemiyetler kurulmuştur. bu cemiyetler de her bölge kendi yerini korumuştur.

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.