Anasayfa Kitap Cevapları
3 Mayıs 2023, 0:53 - Mehmet Yazdı

Abbasiler ile Türklerin Horasan Bölgesinde Sınır Komşusu Olması, Türk-Arap İlişkilerini Nasıl Etkilemiş Olabilir? Tartışınız.

Abbasiler ile Türklerin Horasan Bölgesinde Sınır Komşusu Olması, Türk-Arap İlişkilerini Nasıl Etkilemiş Olabilir?

Sonraki Ödev:  Türklerin Müslüman Olmadan Önceki İnançları Hakkında Neler Biliyorsunuz? Söyleyiniz.

Abbasiler ile Türklerin Horasan Bölgesinde Sınır Komşusu Olması, Türk-Arap İlişkilerini Nasıl Etkilemiş Olabilir Tartışınız.

Sonraki Ödev:  6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 72-73-74-75-76-77-78 Cevapları MEB Yayınları

Abbasiler ve Türklerin Horasan bölgesinde sınır komşusu olması Türk-Arap ilişkisini güçlendirdi. Dolayısı ile Abbasiler ve Türkler birbirine yakınlaştı. Aynı zamanda Türklerin İslamiyet’i kabul etmesi sağlandı.

Sınır komşusu olunması durumunda ortak düşman için birlikte hareket ettiler. Talas Savaşı sonrasında ilişkilerin geliştiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda Araplar ve Türkler arasında bir dostluk bağı oluşarak Türkler İslam dinini yakından tanıma fırsatını elde etmiş oldu. 747 senesinde büyük bir Çin ordusu batıya ilerlemeye başladı. Orta Asya’da ki sert tutum nedeni ile Türklerin Müslümanlığa yakınlaşması sağlandı. Aynı zamanda iki ülkenin dost olması devlet sınırlarının genişlemesi konusunda etki sahibi olmuştur.

Sonraki Ödev:  Talas Savaşı’nın Dinî, Kültürel ve Siyasi Sonuçlarını Söyleyiniz.
Sonraki Ödev:  Ordu-Millet Anlayışının Türk Devletlerine Askerî Açıdan Katkıları Nelerdir? Açıklayınız.
Sonraki Ödev:  Karahanlıların İslam Dinini Resmî Din Olarak İlan Etmesinin, Türk-İslam Tarihi Açısından Önemini Açıklayınız.
Sonraki Ödev:  Metinden Yola Çıkarak Gazneli Mahmut’un Bilime ve Bilim İnsanlarına Verdiği Değeri Açıklayınız.
Sonraki Ödev:  İslamiyetle Beraber Türklerin Sosyal ve Kültürel Alanda Yaşadıkları Değişimler Nelerdir? Söyleyiniz.
Sonraki Ödev:  İslam Dini ile Beraber Kutlamaya Başladığımız Bayramlarımız hangileridir? Söyleyiniz.
Sonraki Ödev:  Dinî ve Millî Bayramlarımız Toplumda Hangi Değerlerin Gelişmesini Sağlamaktadır? Söyleyiniz.
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.