Anasayfa Kitap Cevapları
2 Mayıs 2023, 0:23 - Zülal Güneş Yazdı

Hz. Muhammed’in Hakkı Gözetmesi ve İnsanlara Değer Vermesi İle İlgili Hadislerinden Örnekler Yazınız.

Peygamber Efendimizin Hakkı Gözetmesi İle İlgili Hadis Söyleyiniz.

Sonraki Ödev:  Hz. Muhammed’in Örnek Davranışlarının Toplumsal Hayattaki Önemini Açıklayınız

Hz. Muhammed’in Hakkı Gözetmesi ve İnsanlara Değer Vermesi İle İlgili Hadislerinden Örnekler Yazınız.

Sonraki Ödev:  8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 108-109-110-111. Cevapları MEB Yayınları

Hz. Muhammed’in  hakkı gözetmesi ve insanlara değer vermesini en net şekilde anlatan hadisi şu şekildedir; “Hak sahiplerinden yana olup, adaletin yerini bulmasına yardımcı olan insanlar, insanların en hayırlılarıdır.” Peygamber efendimizin hadislerine örnekler verecek olursak; “sizin en hayırlı olanınız insanlara faydalı olanınızdır.” buyurmuştur.

Hz. Muhammed, zengin, fakir, yaşlı, genç, çocuk ayırt etmeden bütün insanlara karşı saygılı davranır ve özellikle de öksüz ve yetim olan insanlara daha çok önem verirdi. Bir diğer hadisi şerifinde ise şunu buyurur; “İnsanlara merhamet etmeyen, Allah’a merhamet etmez”, “Allah, sizden yaptığınız işi, ameli ve görevi sağlam ve iyi yapmanızdan hoşnut olur.” Hz. Muhammed (S.A.V.) efendimizin, yeryüzüne hep güzellik ve iyilik eken hayırlı ameller işlemeye yönelten 40 Hadis’i  Şerif’i vardır.

Sonraki Ödev:  Hz. Muhammed’in İstişareye Verdiği Önemi Örneklerle Açıklayınız.
Sonraki Ödev:  Hangi Davranışlarımız Güvenilir Bir İnsan Olduğumuzu Gösterir? Açıklayınız.
Sonraki Ödev:  Hz. Muhammed’in Azim ve Kararlılığını Örneklerle Açıklayınız.
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.