Anasayfa Kitap Cevapları
3 Mayıs 2023, 0:55 - Mehmet Yazdı

Kut Anlayışının Devlet Yönetimine Etkisi Hakkında Neler Söyleyebilirsiniz?

Kut anlayışının devlet yönetimine etkisi hakkında neler söyleyebilirsiniz? Açıklayınız.

Sonraki Ödev:  Orhun Yazıtlarının Türk Tarihi Açısından Önemi Nedir? Açıklayınız.

Kut Anlayışının Devlet Yönetimine Etkisi Hakkında Neler Söyleyebilirsiniz

Sonraki Ödev:  6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 55-56-57-58-59-60. Cevapları MEB Yayınları

Kut anlayışı Türkler için devlet başında olan kişilerin bu yönetimi Tanrı’dan aldığını söyler. Yani bu anlayış üzerine devlet yönetimi söz konusu olur.

Özellikle devlet yönetiminde belli bir güç dengesi kurulması için bu anlayış ön plana çıkar. Devlet yönetiminin daha güçlü olması için de bu anlayış etkili olmuştur. Böylece devlet başında olan yönetici kişi kutsal olarak kabul edilmiştir. Bu kişinin de yine devlet içinde birçok hakkı olmuştur. Bugün hala bu etkinin devle yönetimindeki etkisi üzerinde durulur. Kut anlayışı ile Türk devletleri uzun yıllara kadar bu yapıyı sürdürmüştür. Bu yüzden oldukça etkili ve tesirli bir anlayış olarak varlığını sürdürmüştür.

Sonraki Ödev:  Mezar Başlarına Dikilen Balbalların Orta Asya’dan Anadolu’ya Kadar Uzanması Hakkında Neler Söyleyebilirsiniz?
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.