Anasayfa Kitap Cevapları
10 Ekim 2023, 20:21 - Zülal Güneş Yazdı

Ünlü Türk Düşünürleri ve Bilginlerinden Birini Seçerek Bu Kişilerin İnsanlığa Yaptığı Katkılar Hakkında Araştırma Yapınız.

Ünlü Bir Türk Düşünür ve Bilginlerinden Birini Tanıtınız.

Sonraki Ödev:  Evinizde ya da Çevrenizde Bulunan Kilimlerin Desenlerini ve Renklerini Arkadaşlarınızla Paylaşınız.

Ünlü Türk düşünürleri ve bilginlerinden birini seçerek bu kişilerin insanlığa yaptığı katkılar hakkında araştırma yapınız.

Ünlü Türk düşünürlerinden biri olan Nurettin Topçu, yazar; akademisyen ve fikir adamıdır. Nurettin Topçu 1909 yılında doğmuş ortaöğretimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamlamış ve üniversiteyi yurtdışında okuyabilmek için burs sınavlarına girerek Fransa’da sosyoloji ve felsefe alanları üzerinde eğitimini tamamlamıştır.

1934 yılında ülkesine dönen Nurettin Topçu, liselerde felsefe öğretmenliği yaparken bir yandan da Celal Ötkan’dan İslami İlimler eğitimi almıştır. Yine 1934 yılında Sorbonne Üniversite’sinden Filozof Maurice Blondel’in kurucusu olduğu “Hareket” felsefesini Türklere tanıtıp “İsyan Ahlakı” doktora çalışmasıyla hem doktora yapan ilk Türk olmuş hem de Amerika ve Kuzey Amerika seyahat ödüllerini kazanmıştır. Ülkesini ve bayrağını çok seven Nurettin Topçu bu ödülleri kabul etmeyip Sorbonne Üniversite’sinin giriş ve çıkış kulelerinde 24 saat boyunca Türk bayrağının dalgalanmasını istemiş ve isteği yerine getirilmiştir. Ülkesine ve bayrağına olan sevgisini her daim gösteren Nurettin Topçu eserlerinde Türk kültürünü, ahlakını, dini ve Anadoluculuk anlayışlarını savunarak Cumhuriyet’in önemli yazar ve düşünürlerinden birisi olmuştur.

Sonraki Ödev:  Sizce Renklerin Dili Var Mıdır? Anlatınız.
Sonraki Ödev:  Halı ve Kilim Gibi El Sanatlarında Kültürümüze Ait Hangi Özellikleri Görmekteyiz?
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap