Anasayfa Kitap Cevapları
29 Nisan 2023, 1:01 - Zülal Güneş Yazdı

Yörenizdeki Yer Adları ile İlgili Efsaneleri Araştırınız. (İstanbul)

Yörenizdeki (İstanbul) Yer Adları ile İlgili Efsaneleri Araştırınız.

Sonraki Ödev:  Kahve İçmenin Kültürümüzdeki Yeri Hakkında Ne Düşünüyorsunuz? Anlatınız.

Yörenizdeki (istanbul) Yer Adları İle İlgili Efsaneleri Araştırınız.

Sonraki Ödev:  8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 192-193-194-195-196-198-199 Cevapları MEB Yayınları

İstanbul’da yer alan Yerebatan Sarnıcı’nın efsanesi 532 yılında yapılmıştır. Yapımı 600 yıl sürmüştür. En büyük sarnıçlardan biridir. Sarnıcın içerisine indiğimizde derin bir sessizlik ve huzur hâkim olmaktadır.

Bu sarnıç oldukça büyük geniş ve ferah şekilde dizayn edilmiştir. Efsaneler arasında yer alan Medusa yani yılan başlı kadın olarak bilinmektedir. Her baktığı insanla göz göze gelince taşa çevirme özelliği bulunmaktadır. Yer altı dünyasının dişi canavarı olarak bilinmektedir. Ayrıca sarnıçta kafasının heykeli bulunmaktadır. Bu heykelin konulma amacı sarnıca herhangi zarar verilmemesi içindir. Bu amaçla yapılan Medusa kafa heykeli de yunan mitolojisinden faydalanıldığının göstergesidir. Efsaneleri oldukça fazladır.

Sonraki Ödev:  Kültürümüzde Misafire İkramda Bulunmak Sizce Neden Önemlidir?
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.