Anasayfa Kitap Cevapları
23 Mayıs 2023, 11:23 - Mehmet Yazdı

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 138-139-140-141 Cevapları MEB Yayınları

Büyük Lider Atatürk Cevapları

5. Ünite – Ülkemizde Hayat 3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 138-139-140-141 Cevapları MEB Yayınları


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 138 Cevapları MEB Yayınları

Atatürk ’ün lider olmasında sizce ne gibi özellikleri etkili olmuştur? Düşüncelerinizi öğretmeniniz ve arkadaşlarınız ile paylaşınız.
Cevap: Atatürk ileri görüşlülüğü, liderlik özelliklerine sahip bir insan olduğundan dolayı liderimiz olmuştur.

Cevap2: Atatürk küçük yaştan itibaren kendini böyle bir mevkiye göre yetiştirmiştir. Pozitif bilimlere, tarihe ve her türlü bilgiyi öğrenmiş ve daha fazla öğrenmek istemiştir. Atatürk’ün büyük bir komutan ve lider olmasında okuduğu kitaplar, gittiği ülkeler etkili olmuştur.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 139 Cevapları MEB Yayınları

Atatürk ’ün insan sevgisini anlatan sözlerini ya da bir anısını araştırınız. Öğretmeniniz ve arkadaşlarınıza sununuz.
Cevap: Atatürk her zaman sevgi dolu ve insanlarla arasını iyi tutan bir liderdi. Bunun en güzel örneği siyasi hayatında korumasız dolaşmasıydı. Halk onun yanına istediği gibi girer sohbet eder, derdini anlatır ve yardım isterdi, Atatürk’te hiç birini geri çevirmez gereken neyse yapar veya yaptırırdı.
Cevap: Atatürk bir gün şehir gezisindeyken yolların normalden düzgün olması nedeniyle valiye neden bu kadar iyi olduğunu sormuş. Vali Atatürk’e “Tüm halkı, jandarmayı seferber ederek bu yolları yaptırdık” demiş. Atatürk valiye sert bir şekilde kızarak onları bu şekilde kullanmaya hakkı olmadığını söyleyerek insanlarını savunmuştur.

Sonraki Ödev:  3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Cevapları 136-137 Sayfa MEB Yayınları

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 140 Cevapları MEB Yayınları

Etkinlik Zamanı – 1

Aşağıdaki görseller Atatürk ’ün hangi kişilik özelliği ile ilgilidir? Görsellerin altına yazınız.

kişilik özelliği


Sınıfınıza yeni gelen yabancı bir arkadaşınıza Atatürk ’ü anlatacak olsaydınız nasıl anlatırdınız? Duygu ve düşüncelerinizi aşağıya yazınız.

Cevap: Ona Atatürk’ün çocukları, hayvanları, ülkesini, bayrağını ve insanını ne kadar çok sevdiğin anlatırdım. Savaşlarda göstermiş olduğu kahramanlık öykülerinden bahsederdim.
Cevap2: Atatürk Türk milletinin kaderini değiştirmiş vatansever bir liderdir. Halkını özellikle çocukları çok seven bir insandır. Vatanının iyiliği dışında bir şey düşünmeyen bir kahramandır.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 141 Cevapları MEB Yayınları

Etkinlik Zamanı – 2

Atatürk‘ün kişilik özelliklerini aşağıdaki kutucuklara yazınız.

  • Vatansever
  • İleri görüşlü
  • Sabırlı
  • Disiplinli
  • Liderliği
  • Mantıklılığı
  • Eğitim severliği
Sonraki Ödev:  3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 26-28. Cevapları TUNA Yayıncılık

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 141 Cevapları


Atatürk’ün kişisel özelliklerinden birini anlatan bir fotoğraf bulup kutucuğa yapıştırınız

Atatürk’ün kişisel özellikleri

kişisel özellikler

Mustafa kemal Atatürk hem iyi bir komutan hemde iyi bir adamdı. Bir çok özelliği barındırması onun özel bir insan olmasını sağlayan temel unsurdur.

Mustafa Kemal, iyi bir lider olabilmek için nelere önem veriyor

İyi bir lider olmanın ilk özelliği iyi bir konuşmacı olmaktı. İyi konuşamayan, düşüncelerini halka iyi anlatamayan bir lider, toplumu etkileyemezdi.
Bunun yanında zeki, adaletli, iyi bir dinleyici ve doğru sözlü olmalıdır. Vizyon sahibi olmalı,toplumda karizma sahibi olmalı,kararlı ve tutarlı olmalı,yaptıklarıyla söyledikleri bir olmalı,bilgi konusunda gerekli alt yapıya sahip olmalı,yenilikçi olmalı,hızlı ve doğru karar verebilmelidir.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.