Anasayfa Kitap Cevapları
29 Aralık 2022, 11:18 - Zülal Güneş Yazdı

4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 96-97-98-99. Cevapları Anka Yayınları

İslam Dini ve Temizlik Cevapları Anka Yayınları

5. DİN VE TEMİZLİK : 4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 96-97-98. Cevapları Anka Yayınları

İslam Dini ve Temizlik Cevapları


4 Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sayfa 96 Cevapları Anka Yayınları

Düşünelim

“Temizlik imandan gelir.” sözünü daha önce duydunuz mu? Bu sözün ne anlama geldiğini düşününüz.
Cevap: Evet duydum. İslam dini temizliğe önem veren bir dindir. Hem maddi hem manevi temizliğe önem verir. Maddi temizlik vücut temizliğimizdir. İslam dininde abdest ve gusülün farz olması bu yönden ön plana çıkar. Manevi temizlik ise ruhun temizliğidir. Güzel düşünce, güzel davranışlar ruhun temiz olmasını sağlar.

Sonraki Ödev:  Büyüklerinize “Güzel Ahlaklı İnsanlarda Ne Gibi Özellikler Olur?” Sorusunu Yönelterek Cevaplarını Not Ediniz.

4 Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sayfa 97 Cevapları Anka Yayınları

Etkinlik

Günde beş vakit namaz kılan bir Müslüman, temizlikle ilgili ne gibi alışkanlıklar kazanır? Namaz için gerekli olan diğer temizlik şartlarını düşünerek arkadaşlarınızla konuşunuz.
Cevap: Günde beş vakit namaz kılan bir insan vücut temizliğini sağlamış olur. Namaz kılmak için abdest, gusül abdesti olması gerekir. bunları yaptığı için de temizliğini sağlar.


4 Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sayfa 98 Cevapları Anka Yayınları

Yorumlayalım

“Bir kimse abdest alır ve güzelce abdest almaya özen gösterir, ardından da namaz kılarsa, bu abdestle namaz arasında işlediği (günahlar), o namazı kılıncaya kadar mutlaka bağışlanır.”
Buhârî, Vudû, 24.
Cevap: Temizlik İslam dininde çok önemlidir. Bu hadiste iyi bir şekilde temizlenip namaz ibadetini yaparak günahlarımızın bağışlanacağını söylemektedir.

Sonraki Ödev:  Helal ve Haram Ne Demektir? Yazınız.

Bedenimi ve Giysilerimi Temiz Tutarım Cevapları


4 Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sayfa 99 Cevapları Anka Yayınları

Düşünelim

Beden temizliği neleri kapsar? Düşününüz.
Cevap: Beden temizliği; el, ayak, yüz, kısacası vücut temizliği anlamına gelmektedir. Dinimizde vücut temizliği gusül ve abdest ile sağlanmaktadır. İslam dininde bu yönden temizlik çok önemlidir. Farz olan namaz ibadetini gerçekleştirmek için abdest alarak yapmamız gerekir. Bu sayede vücut temizliğinin bir kısmı karşılanmış olur.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.