Anasayfa Kitap Cevapları
5 Aralık 2023, 18:05 - Zülal Güneş Yazdı

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 48-49-50-51. Cevapları Ferman Yayıncılık

Ailem Çocukken Cevapları

2. Ünite Geçmişte “Biz”: 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 48-49-50-51. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 48 Cevapları Ferman Yayıncılık

Hazırlanalım

Eskiden çocukların oynadığı oyunlarla ilgili neler biliyorsunuz? Fikirlerinizi söyleyiniz
Cevap: Eski zamandaki çocuklar birbirleri ile vakit geçirecek poyunlar oynuyorlarmış. Halat çekme, saklambaç, çuval yarışı, mendil kapmaca gibi oyunlar oynuyorlarmış.


Aşağıda verilen görselleri inceleyerek günümüzde çocukların tercih ettiği oyun ve etkinliklerle ilgili fikirlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 48 Cevapları Ferman Yayıncılık

Cevap: Günümüzde çocuklar genel olarak tablet ve bilgisayar oyunları tercih etmeye başlamışlardır. Bunun yanı sıra oyun parklarında oynamayı tercih etmektedirler.


Söyleyelim

Geleneksel çocuk oyunlarımızdan yakan top, çuval yarışı, halat çekme, mendil kapmaca, tombik, elim sende, saklambaç, akşam ebesi, aşık, istop, tıp, kulaktan kulağa ve seksek oyunlarından hangilerinin kurallarını biliyorsunuz? Bu oyunların sizin oynadığınız oyunlarla ne gibi benzerlik ve farklılıkları vardır? Söyleyiniz.
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 48 Cevapları Ferman Yayıncılık
Cevap: Bu oyunların çoğunu ailemden dolayı biliyorum. Verilen oyunların şimdiki oyunlarımızla benzerliği eğlenmemiz ve arkadaşlarımızla oynamamızdır. Farklılığı ise geçmişteki oyunlar daha çok sosyalleşmeyi sağlayan oyunlardır. Günümüzdeki oyunlar ise bireysel olarak da oynanabilen oyunlardır.

Sonraki Ödev:  Seracılık Yurdumuzun Başka Hangi Bölgelerinde Yapılıyor Olabilir? Neden?

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 49 Cevapları Ferman Yayıncılık

4. Etkinlik

Aşağıdaki oyunları ve kuralları okuyunuz. Bu oyunları kendi oynadığınız oyunlarla değişim ve süreklilik açısından karşılaştırınız. Ders arasında arkadaşlarınızla birlikte okul bahçesinde bu oyunlardan istediklerinizi oynayınız.
Cevap: Körebe eski zamanda ebe olan kişi dokunduğu kişiyi tanımak zorundadır. Bizim oyunumuzda ise ebe kime dokunursa o ebe olur. Telden arabalar ise günümüzde kumandalı arabalara dönüşmüştür.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 50 Cevapları Ferman Yayıncılık

5. Etkinlik

Aşağıda verilen görselleri inceleyiniz. Görsellerdeki çocuklar, hangi oyunları oynamakta ya da hangi etkinliklere katılmaktadır? Görsellerin altlarında verilen boşluklara yazınız. Bu oyun ve etkinlikleri günümüzde kendi oynadığınız oyun ve yaptığınız etkinliklerle karşılaştırınız. Benzer ve farklı yanlarını söyleyiniz.
Cevap:

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 50 Cevapları Ferman Yayıncılık


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 51 Cevapları Ferman Yayıncılık

6. Etkinlik

Aşağıda verilen tabloya kurallarını bildiğiniz iki geleneksel oyun adı da siz yazınız. Ardından tabloyu oyunların kurallarına göre doldurunuz.
Cevap:

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 51 Cevapları Ferman Yayıncılık


Sonraki Konuya Hazırlık

Öğretmeninizden size ülkemizin kuruluş sürecini anlatan videolar önermesini isteyiniz. Videoları izlerken hissettiğiniz duygu ve düşüncelerinizi not alarak bir sonraki derste yanınızda getiriniz
Cevap: Ülkemizin kuruluş sürecinde kurtuluş savaşları yapılmıştır. Bu süreçte milletimiz birçok sıkıntı yaşamıştır. Canlarını mallarını hiçe saymışlar ve ülkeyi kurtarmak için uğraşmışlardır. Ülke bu zorlu süreçlerin ardından kurulup özgürlüğünü almıştır. Bu bilgiler beni çok gururlandırıyor.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap