Anasayfa
Ara Bul
4 Haziran 2021, 4:02
Zahit
Editor

4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 49-50. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 49-50. Sayfa Cevapları MEB Yayınları Tehlikeli Davranışlar

4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 49. Sayfa Cevapları

                                                        TEHLİKELİ DAVRANIŞLAR

Aşağıdaki görülen araçların özelliklerini tartışınız. Bu taşıtların özelliklerini kullanım amacına göre karşılaştırınız. 

4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 49. Sayfa Cevapları

Cevap: Kamyon arkasında açık damberi olan ve yük taşımak amacıyla kullanılan bir araçken otobüs yolcu ve yolcuların eşyalarını taşımak için kullanılmaktadır.

Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Yolcuların yaptığı hatalı davranışın sonucu ne olabilir? Açıklayınız.

4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 49. Sayfa Cevapları

Cevap: Araç hareket halindeyken yolcu camdan sarkmaktadır. Karşıdan gelen araçların çarpma ihtimali yüksektir. Çocuk ciddi şekilde yaralanabilir.

4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 50. Sayfa Cevapları

Yük taşıtları ve yük üzerinde yolculuk yapılması tehlikeli ve yasaktır. Aşağıdaki görsellerden yararlanarak sebebini açıklayınız. 

4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 50. Sayfa Cevapları

Cevap: Yolcular güvenliklerini sağlayacak tutacaklar yok. Ani fren, yokuş bozuk yolda giderken savrulabilir, araçtan düşebilirler.

Taşıtlara asılma, tutunma ve önüne geçme kazaya sebep olan hatalı davranışlardandır. Aşağıdaki görsellerde gördüğünüz hataları açıklayınız. 

hatalar

Cevap: Bisiklet sürmekte olan kişi traktörün önüne geçerek hareket etmektedir. Hızları aynı olmadığı gibi traktörü kullanan kişi onu görmediğinden çarpabilir. Kaykayla giden kişi araca tutunmaktadır. Arkadan gelen araçlar çarpabileceği gibi araç sahibinin ani dönüş yapması, hız yapması veya durması da kaza yapmasına sebep olabilir.

1.  Motorlu taşıtlar genel olarak nasıl sınıflandırılır? 

Cevap: 

  1. Kara taşıtları
  2. Hava taşıtları
  3. Deniz taşıtları

2. Yük taşıtlarında ve yük üzerinde yolculuk yapmanın sakıncaları nelerdir? Açıklayınız. 

Cevap: İnsanların binmesi amacı olmadığından tutunacak yerler yapılmamıştır. Araç hareket halinde iken ağaç dalları, elektrik telleri, alçak köprüler çarpabilir. Ayrıca aracın ani hareketleri yolcuların düşüp yaralanmasına neden olabilir.

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 1.Sınıf, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Beşgen, MEB, Koza, Sonuç, İlke, Cem Ofset, GÜN, Dörtel, Sevgi, Yayınları, Ekoyay, Tutku, İpekyolu, Evren, Tuna, SDR Dikey, ATA, Lisans, ADA, Yayıncılık.