Anasayfa Kitap Cevapları
20 Aralık 2021, 15:06 - Demir Yazdı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 57-58-60. Cevapları MEB Yayınları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları 57-58-59-60. Sayfa MEB Yayınları Geçmişten Günümüze

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 57 Cevapları MEB Yayınları

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE

Soru: Yandaki resmi inceleyiniz. Resimdeki kıyafet ve sofralarla günümüzdeki kıyafet ve sofraları karşılaştırınız. Gördüğünüz benzerlik ve farklılıkları söyleyiniz.

Cevap: Resimdeki adamlar başlarında büyük bir sarık bulunuyor. Kıyafetleri ayaklarına kadar gelen büyük bir elbise gibi duruyor. Sofraları ise yerden biraz yüksekte duran bir sofra var. Günümüzde yemek masalarında, sandalyeye oturarak yemek yiyoruz. Genel olarak gündelik hayatta tişört, pantolon gibi kıyafetler giyeriz.


Soru: Metinde yoğurt dışında hangi yiyecek ve içeceklerimizden bahsedilmektedir? Bunlar günümüzde de tüketiliyor mu? Örnek veriniz.

Cevap: Üzüm, vişne, kuru yemiş, soğan, ekmek, tuz, etli pirinç pilavları gibi yiyeceklerden-içeceklerden bahsedilmiştir. Günümüzde de bu yiyecek ve içecekleri sık sık gün içerisinde tüketiriz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 58 Cevapları MEB Yayınları

Ana Soru: Aşağıdaki haberi okuyarak altında yer alan soruların cevaplarını defterinize yazınız.

Soru: 1. 1900’lü yıllarda yemek kültürümüzdeki değişimin sebebi nedir?
Cevap: 1900’lü yıllarda Avrupa Devletlerinden fazlasıyla etkilendiğimiz için yemek kültürümüz değişime uğramıştır.

Soru: 2. Lokum günümüzde nerelerde ikram ediliyor?
Cevap: Lokum günümüzde en önemli kişilere ikram edilir, kız istemelerde ikram edilir, elçilerin yurtdışı ziyaretlerinde ikram edilir ve daha bir çok yerde ikram edilir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 60 Cevapları MEB Yayınları

Soru: Siz gün içinde hangi selam sözcüklerini kullanıyorsunuz? Söyleyiniz.

Cevap: Ben gün içerisinde Günaydın, merhaba, selamün aleyküm, iyi günler, iyi akşamlar, görüşürüz, naber? gibi selamlaşma ifadelerini kullanıyorum.


Sıra Sizde

Soru: Aşağıdaki tabloya günlük hayatımıza yerleşmiş kültürel unsurlardan üçünü yazınız. Bu kültürel unsurların tarih boyunca gösterdiği gelişim, süreklilik ve değişimi araştırarak tabloda uygun bölüme yazınız.

5.-Sinif-Sosyal-Bilgiler-MEB-Yayinlari-Sayfa-60-Ders-Kitabi-Cevaplari

LÜTFEN DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.