Anasayfa Kitap Cevapları
13 Mart 2024, 20:46 - Sena Yazdı

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 212-213-214-215. Cevapları KOZA Yayınları

El Cezeri Dinleme Metni Cevapları

7. TEMA Bilim ve Teknoloji: 5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 212-213-214-215. Cevapları KOZA Yayıncılık


5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 212 Cevapları KOZA Yayınları

HAZIRLIK

1. Türk bilim insanlarından kimleri tanıyorsunuz? Bu bilim insanlarının yaptıkları çalışmalar hakkında bildiklerinizi açıklayınız.
Cevap: Türk bilim insanlarından Cahit Arf, Aziz Sancar ve Ali Kuşçu’yu tanıyorum. Cahit Arf, matematik dehası, Aziz Sancar biyolog ve Ali Kuşçu matematik ve astronomi alanında önemli buluşlar ortaya koymuş.


2. İlk robotu sizce kimler icat etmiştir? Böyle düşünmenizin nedeni nedir?
Cevap: Bence ilk robotu elektriği bulan bilim insanları yapmış olabilir.


5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 213 Cevapları KOZA Yayınları

 1. ETKİNLİK

Metnin başlığından ve görselinden hareketle tahmin ettiğiniz metnin konusunu aşağıya yazınız. Metni dinledikten sonra tahmininizin doğruluğunu kontrol ediniz.
Cevap: Metnin konusu geçmişte yaşamış önemli bir bilim adamının hayatı ve buluşu anlatılıyor olabilir.


2. ETKİNLİK

Metinle ilgili aklınıza takılan ya da önemli bulduğunuz yerleri not alınız. Notlarınızın kısa ve anlaşılır olmasına dikkat ediniz. Aklınıza takılan noktaları açıklığa kavuşturmak için arkadaşlarınıza sorunuz.
Cevap: Metinde; ilk robotu yapan kişinin El Cezeri olması, termosu El Cezeri’nin bulması ve yaptığı icatların günümüzde Ayasofya ve Süleymaniye müzelerinde sergilenmesi önemli bulduğum noktalardır.


3. ETKİNLİK

Aşağıdaki anlamlarla kelimeleri eşleştiriniz. Ardından bu kelimeleri birer cümlede kullanınız.
Cevap:

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 213 Cevapları KOZA Yayınları


5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 214 Cevapları KOZA Yayınları

4. ETKİNLİK

“El Cezerî” metnine farklı iki başlık belirleyiniz. Bu başlıkları ve başlıkları seçme nedenlerinizi yazınız.

Birinci başlık:  Robotun Mimarı
Bu başlığı seçme nedenim: Robotu ilk icat eden kişi olduğu için koydum.

Sonraki Ödev:  Çevrenizi Tanıtan Bir Yazı Yazınız. 

İkinci başlık: Türk Robot Alimi
Bu başlığı seçme nedenim: El Cezeri’nin Türk olması ve robot buluşunu yapmasından dolayı bu başlığı koydum.


5. ETKİNLİK

Metnin konusunu ve ana fikrini yazınız.

Metnin konusu: El Cezeri’nin hayatı ve robotu icat etmesi.
Metnin ana fikri: El Cezeri gibi yaşadığımız ortama rağmen zekamızı kullanarak azimle çalışmamız gerektiği.


6. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları metne göre cevaplayınız.

1. El Cezerî kimdir?
Cevap: El Cezeri robot buluşunu yapan ilk Türk bilim insanıdır.


2. El Cezerî nerede yaşamıştır?
Cevap: El Cezeri Diyarbakır’da yaşamıştır.


3. El Cezerî’nin yazmış olduğu kitapta ne tür bilgilere yer vermiştir?
Cevap: El Cezeri’nin yazmış olduğu kitapta 50 farklı cihazın kullanım talimatlarına yer verilmiştir.


4. El Cezerî hangi yılda ölmüştür?
Cevap: El Cezeri 1233 yılında ölmüştür.


5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 215 Cevapları KOZA Yayınları

7. ETKİNLİK

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insansı robotlar günlük yaşantımızda büyük bir yer edinecek. Günümüzde robotlar konuşuyor, yürüyor, çeşitli işlerde bize yardım ediyor… “Sonraki Derse Hazırlık” aşamasında edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız. Robot teknolojisinin hızlı gelişimi bize ne nasıl faydalar sağlayabilir? Robotların gelecekte insan hayatına ne tür etkileri olabilir? Arkadaşlarınızla konuşunuz. Konuşmalarınızda beden dilinizi etkili bir şekilde kullanınız.
Cevap: Robotlar tedavilerde, mutfakta, temizlikte, karakollarda, hastanelerde, eğlence merkezlerinde ve hayatımızın bir çok alanında kullanılmaktalar. Robot teknolojisinin hızlı gelişimi işleri kolaylaştırmayı, işlerin hızlı bitmesine, zaman tasarrufuna fayda sağlar ancak insan gücüne olan ihtiyaç azalarak işsizliğe neden olabilir.


8. ETKİNLİK

Aşağıda verilen giriş bölümünden hareketle hikâyeyi tamamlayınız. Hikâyenize başlık koymayı unutmayınız. Hikâyenizi zaman, mekân, olay ve varlık kadrosu unsurlarına dikkat ederek yazınız. Hikâyenizi bitirdikten sonra arkadaşlarınıza okuyunuz.
Cevap:

Herkes büyük bir heyecanla bekliyordu. Yücel, kapıdan gözüktüğünde alkışlar koptu. Yücel, yedi yıl sonunda insansı robot üzerindeki çalışmasını bitirmişti. Salonda herkes gözünü ona dikmiş, merakla ne diyeceğini bekliyordu.

Yücel, yavaşça öne ilerledi. Gözlerinin içi gülüyordu. Çünkü uzun süren çalışmalarının sonucunda insansı bir robota yapmıştı. Robotu, ismi Melodi olan bu özel robot, Yücel’in en büyük icadıydı. Öğrenciler merakla onu dinliyorlardı.

Sonraki Ödev:  Bir Bilim İnsanı Olmak İster Miydiniz? Neden?

Yücel, ellerini heyecanla sallayarak konuşmasına başladı. “Sevgili öğrenciler, bugün size Melodi’yi tanıtmaktan mutluluk duyuyorum. Melodi, basit komutları anlayabilen ve yerine getirebilen bir robot. Ona ‘Merhaba’ dediğinizde size ‘Merhaba’ diyecek. Üstelik, yüz ifadelerini taklit edebilerek insansı bir vücuda sahip.”

Öğrenciler heyecanla alkışladılar. Yücel devam etti: “Melodi’nin insansı bir vücuda sahip olması, onun sizin gibi hissetmesini sağlıyor. Ona üzgün olduğunuzu söylerseniz, onun yüz ifadesi de üzgün olacak. Mutlu olduğunuzu söylerseniz, o da gülümseyecek.”

Bir öğrenci merakla sordu: “Peki, Melodi duyabiliyor mu?”

Yücel gülerek yanıtladı: “Evet, Melodi duyabiliyor. Ona bir şeyler söylediğinizde sesinizi algılayarak size cevap verebilir. Ayrıca, çevresindeki nesneleri ve engelleri de algılayabilen özel sensörleri var.”

Bir diğer öğrenci merakla sordu: “Melodi’nin başka hangi özellikleri var?”

Yücel anlatmaya devam etti: “Melodi, öğrenebilen bir robot. Ona yeni bilgiler öğretebilirsiniz ve zamanla daha akıllı hale gelebilir. Ayrıca, yanında taşıdığı ekran sayesinde sizinle iletişim kurabilir ve size farklı konular hakkında bilgi verebilir.”

Öğrenciler, Melodi’yi daha yakından görmek için heyecanla sahneye doğru ilerlediler. Yücel, onlara dokunarak hissettiremediği için özür diledi ancak Melodi’nin insansı vücudu ve yüz ifadelerini yakından görmelerine izin verdi. Çünkü Melodi şu an deneme aşamasında ve hassas bir dokuya sahip. Zarar görmesi durumunda yedi yıllık emek zarar görebilirdi.


SONRAKİ DERSE HAZIRLIK

Fiziksel ve ruhsal özelliklerinizi adınızı belirtmeden bir kâğıda yazarak sınıfınıza getir.
Cevap: Kumral düz uzun saçlarım, kısa seyrek kirpiklerim, ortalama bir boyum, küçük burnum, kahve iri gözlerim var. Fazlasıyla duygusal, çabuk sinirlenebilen, çoğu zaman utangaç bir yapıya sahibim.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap