Anasayfa Kitap Cevapları
3 Ekim 2023, 21:17 - Sena Yazdı

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 16-17-18. Cevapları ATA Yayıncılık

İşlem Önceliği Cevapları

1. Ünite: Doğal Sayılarla İşlemler: 6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 16-17-18. Cevapları ATA Yayınları


6. Sınıf Matematik Ders Kitabı 16 Sayfa Cevapları ATA Yayıncılık

Trafikte bazı araçların geçiş önceliği vardır.
Trafikte geçiş önceliği sırasıyla ambulanslar, itfaiye ve polis araçlarındadır.
Matematik alanında önceliği olan işlemler olabilir mi? Nedenini açıklayınız.
Cevap: Matematik alanında önceliği olan işlemler vardır. Bunlar sırası ile çarpma, bölme, toplama ve çıkarmadır. Ancak bu işlemlerden önce parantez varsa parantez yapılır.


6. Sınıf Matematik Ders Kitabı 17 Sayfa Cevapları ATA Yayıncılık

Alıştırmalar

1. İşlemlerin sonuçlarını, işlem önceliğini dikkate alarak bulunuz.
Cevap:

a) 6200 ÷ 100 · 3 =
6200 ÷ 100 = 62
62 . 3 = 186

Sonraki Ödev:  6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 60-64. Cevapları ATA Yayıncılık

b) 512 – 2⁹ + 4³ =
2⁹ → 2 . 2 . 2 .  2 . 2 . 2 . 2 . 2 = 512
4³ → 4 . 4 . 4 = 64
64 + 512 = 576
512 – 576 =


c) (3⁵ – 5³) – 4 · 10 = -64
3⁵ → 3 . 3 . 3 . 3 . 3 = 243
5³ → 5 . 5 . 5 = 125
243 – 125 = 118

4 . 10 = 40
118 – 40 = 78


ç) 630 – 130 · 4 =
130 . 4 = 520
630 – 520 = 110


d) 4² + 13 · 10 =
4² → 4 . 4 = 16
13 . 10 = 130
130 + 4 = 134


e) 250 ÷ 5² – 4 =
5² → 5 . 5 =25
250 ÷ 25 = 10
10 – 4 = 6


6. Sınıf Matematik Ders Kitabı 18 Sayfa Cevapları ATA Yayıncılık

2. ★ – ▲ · ■ =
Kutucuktaki işlemde ★ yerine 1000, ▲ yerine 12, ■ yerine 25 yazılırsa işlemin sonucu kaç olur?
Cevap:

1000 – 12  . 25 =
12 . 25 = 300
1000 – 300 = 700


3. 28 · 5 + 60 = 20 ÷ 2 · 10 =
Kutucuklardaki işlemlerin sonuçlarının toplamı kaçtır?
Cevap:

28 . 5 = 125
125 + 60 = 185

Sonraki Ödev:  6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 146-152. Cevapları ATA Yayıncılık

2 . 10 = 20
20 ÷ 20 =

185 + 1 = 186


4. 5⁴ ÷ 25 + 5 işleminin sonucu kaçtır?
Cevap:

5⁴ → 5 . 5 . 5 . 5 = 625
625 ÷ 25 = 25
25 + 5 = 30


5. İşlemler ile işlemlerin sonuçlarını eşleştiriniz. Hangi sayı açıkta kaldı?
Cevap:

→ (512 – 2⁸) ÷ 2⁴ =
2⁸ → 2 . 2 . 2 . 2 . 2 . 2 . 2 . 2 = 256
512 – 256 = 256
2⁴ → 2 . 2 . 2 . 2 =  16
256 ÷ 16 = 16

→ 52 ÷ 2 – 12 =
52 ÷ 2 = 26
26 – 12 = 14

→ 5 · 25 – 125 =
5 . 25 = 125
125 – 125 = 0

→ 195 – 12 . 15 =
12 . 15 = 180
195 – 180 = 15

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı 18 Sayfa Cevapları ATA Yayıncılık

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.