Anasayfa Kitap Cevapları
14 Eylül 2022, 22:04 - Zülal Güneş Yazdı

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 61-65. Cevapları MEB Yayınları

Hücre Bölünmesi Cevapları

2. ÜNİTE: HÜCRE VE BÖLÜNMELER 2. BÖLÜM: MİTOZ 7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları 61-62-63-64-65. Sayfa MEB Yayınları

Hücre Bölünmesi, Mitoz Bölünmenin Evreleri Cevapları


7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 61 Cevapları MEB Yayınları

Bir bebeğin yetişkin hâle gelmesi, kesilen saçların tekrar uzaması, tohumdan yeni bir bitki oluşması nasıl gerçekleşiyor olabilir?
Cevap:   Bu gibi olaylar hücre bölünmesi ile gerçekleşir. Hücre bölünmesi iki şekilde olur mitoz ve mayoz olarak. Bu gibi olaylar mitoz bölünme ile gerçekleşir.

Mitoz Bölünmenin Canlılar İçin Önemi

Sonraki Ödev:  7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 93-96-98-101. Cevapları MEB Yayınları

Mitoz Bölünmenin Evreleri Cevapları

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 65 Cevapları MEB Yayınları

Çekirdek bölünmesi bitki ve hayvan hücrelerinde benzer şekilde gerçekleşir. Ancak sitoplazma bölünmesi bitki ve hayvan hücrelerinde farklılık gösterir. Bu farklılığın nedenini araştırınız. Araştırma sonuçlarınızı sınıfta arkadaşlarınızla tartışınız.
Cevap: Sitoplazma bölünmesi hayvan hücrelerinde hücre zarının sitoplazmaya doğru boğumlanması ile olur. Bitki hücrelerinde ise hücre duvarı olduğu için lamel adı verilen yapı oluşturularak gerçekleşir.


1- Mitoz bölünmenin canlılar için önemini örneklerle açıklayınız.
Cevap: Mitoz bölünme çok hücreli canlılarda büyüme gelişme gibi olayların gerçekleşmesini sağlar. Tek hücreli canlılarda üremeyi sağlar.


2- Organ nakline ihtiyacı olan bir hastaya, karaciğerin bir kısmı nakledildiğinde karaciğer bir süre sonra kendini yenileyerek tamamlar. Karaciğerin kendini yenilemesinde mitoz bölünmenin rolünü açıklayınız?
Cevap: Mitoz bölünme kalıtsal hücrelerin oluşup tekrardan yenilenmesini sağlar.

Sonraki Ödev:  7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 19-20-21-22. Cevapları Aydın Yayınları

3- Şekildeki hücrenin geçirdiği mitoz bölünme sonucu K ve L hücreleri oluşmuştur. Buna göre K ve L hücrelerini aşağıdaki özellikler bakımından karşılaştırınız.
Cevap:

a) Kromozom sayıları → K ve L kromozom sayıları aynıdır.
b) Organel çeşitleri → K ve L organel çeşitleri aynıdır.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.