Anasayfa Kitap Cevapları
17 Mart 2024, 17:46 - Zülal Güneş Yazdı

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 149-150-151-152-153. Cevapları MEB Yayınları

Üretim Yolculuğu Cevapları

5. ÜNİTE Ekonomi ve Sosyal Hayat: 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 149-150-151-152-153. Cevapları MEB Yayınları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 149 Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Geçmişte yapılan icat ve keşiflerin günümüz teknolojisine katkısı neler olabilir? Açıklayınız.

Cevap: Geçmişte yapılan icatlar ve keşifler ile günümüzde yeni teknolojilerin oluşması onların temelinden gelmektedir. Temeli oluşturulan bu icatların geliştirilmesi ile günümüzdeki hallerini almıştır. Örnek olarak telefonun bulunması zamanla gelişip günümüzdeki görüntülü, canlı hale gelmesidir.

Sonraki Ödev:  Geçmişte Yapılan İcat ve Keşiflerin Günümüz Teknolojisine Katkısı Neler Olabilir? Açıklayınız.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 150 Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Ulaşım alanındaki gelişmeler ülke ekonomilerini hangi alanda etkilemiş olabilir? Yazınız.

Cevap: Hayvan gücü ile ulaşım sağlanırken demir gücüne geçilerek daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde ulaşım sağlanmıştır.

Sonraki Ödev:  Ulaşım Alanındaki Gelişmeler Ülke Ekonomilerini Hangi Alanda Etkilemiş Olabilir? Yazınız.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 151 Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Kendinizi 1800’lü yıllarda yaşayan bir fabrika işçisi olarak hayal ediniz. Çalışma şartlarınızın iyileşmesi için neler yapardınız? Açıklayınız.

Cevap: Ben o fabrikada çalışan biri olsaydım çocukların çalıştırılmasını önler, çalışma saatlerin düşürülmesi için belli bir kurum kurar ve haklarımızı arardım.

Kendinizi 1800’lü Yıllarda Yaşayan Bir Fabrika İşçisi Olarak Hayal Ediniz. Çalışma Şartlarınızın İyileşmesi İçin Neler Yapardınız Açıklayınız.

Cevap2: Ben 1800’lü yıllarda bir fabrika işçisi olarak çalışmış olsaydım; çalışma koşullarının iyileşmesi için ilk olarak dayanışma düzenli çalışma sisteminde dayanışmaların oluşmasını sağlardım.

Geçmiş dönemlerde fabrika alanlarında çalışma koşulları uygun yapıda değildi. 1800’lü yıllarda çalışan bir fabrika işçilerin temel sorunlarından birisi düzensiz çalışma sistemiydi. Düzensiz çalışma sistemlerinden dolayı işçiler sürekli olarak çalışmak zorunda kalıyorlardı. Ben o dönemlerde çalışan bir işçi olsaydım ilk olarak bu düzensiz çalışma sisteminin değişmesi için adımlar atmaya çalışırdım. Çalışan işçiler ile birlikte protesto edilerek yaşanılan pek çok sorun en kısa sürede çözüme kavuşur. Temel sorunların çözümleri ile birlikte çoğu zaman fabrikalarda daha verimli ürünler üretilir. Düzensiz çalışma sistemi kadar ayrıca işçi patron iletişimlerinin güçlenmesinde verimli ürünlerin üretilmesi etkili olmaktadır.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 152 Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Üretim teknolojisindeki gelişmelerin sosyal ve ekonomik hayatımıza etkileri nelerdir? Örnekler veriniz

Cevap: Üretim teknolojisi gelişmesi ile fabrikalarda çalışan insanların çalışma saatleri azalmış işler makineler ile yapılarak daha kolay ve daha çabuk hale gelmiştir. İşçilerin iş tehlikesi de azalmıştır.

Sonraki Ödev:  Üretim Teknolojisindeki Gelişmelerin Sosyal ve Ekonomik Hayatımıza Etkileri Nelerdir? Örnekler Veriniz.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 153 Sayfa Cevapları MEB Yayınları

BİRLİKTE YAPIYORUZ

Görsellerde üretim teknolojilerinin sosyal ve ekonomik hayatımıza etki eden olumsuzlukları anlatılmaktadır. Bu olumsuzlukların neler olduğunu ilgili alanlara yazınız.
Cevap:

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 153 Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap