Anasayfa Kitap Cevapları
3 Temmuz 2022, 16:37 - Zülal Güneş Yazdı

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 74-75-82-85-86. Cevapları MEB Yayınları

Dinin Temel Gayesi Cevapları

3. ÜNİTE: DİN VE HAYAT 8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 74-75-82-85-86. Cevapları MEB Yayınları


8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 74 Cevapları MEB Yayınları

Sizce dinin amacı ne olabilir?
Cevap: Dinin amacı insana Allah’ın varlığını bildirmek, doğruyu, iyiyi, hem dünya hem de ahiret mutluluğunu sağlamaktır.


Yukarıdaki hadisi İslam’ın haklara verdiği önem açısından değerlendiriniz.
Cevap: Hak yiyen insan dinimizde hiçbir zaman hoş karşılanmaz. Hak yiyen insan ne kadar ibadet yapsa da hak yediği kadar işlediği sevapları da ondan alınır. İslam dini hakka bu yönden çok önem vermektedir.


8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 75 Cevapları MEB Yayınları

Yukarıdaki hadisi özgürlük ve temel haklar çerçevesinde arkadaşlarınızla değerlendiriniz.
Cevap: Herkes İslam dini inancına göre eşittir. Hiçbir ırkın üstünlüğü yoktur. hepimiz Hz. Adem’in soyundan gelmeyiz ve kardeşiz. Temel hak ve özgürlük açısından değerlendirecek olursak İslam dini yaşama hakkını, mallarını, onur ve şerefini güvence altına almış ve bu hakların çiğnenmesini önlemiştir.

Sonraki Ödev:  8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 113. Cevapları MEB Yayınları

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 82 Cevapları MEB Yayınları

Yukarıdaki hadisi sorumluluk açısından yorumlayınız
Cevap: Üste olan insanlar bir toplumun düzenini sağlamak için sorumluluklarını yerine getirmesi gerekir. Kendi başına bırakılan bir toplum bozulmaya meyillidir. Bu da bütün devleti etkileyecek husustur. Aile açısından bakarsak da çocukların yapamayacağı görevleri anne baba yerine getirmediği takdirde o çocuk sorun yaşayacak ve bu aileye yansıyacaktır.


Hz. Yusuf’un (a.s.) hayatı hakkında neler biliyorsunuz?
Cevap: Hz. Yakup’un 12 çocuğundan biridir.  Hz. Yusuf abileri tarafında dışlandı. Onu kıskandıkları için bir kuyuya atmışlar ve ölüme terk etmişlerdir. Kuyudan kurtulan Yusuf’u köle olarak satarlar. Züleyha Hanım ile yolları kesişir ve Züleyha Hanım Hz. Yusuf işle evlenebilmek için iftiralar atar. Hz. Yusuf dayanır ve zindanlara atılır. Hz. Yusuf iyi bir Rüya yorumcusu olduğu için bu şekilde zindandan kurtulur. Potifera’nın kızı Asenat ile evlendirilir. Abileri erzak almak için Mısır’a gelir Hz. Yusuf abilerini tanır fakat abileri onu tanımaz. Daha sonra abilerini affeder.

Sonraki Ödev:  8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 97-98-99. Cevapları MEB Yayınları

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 85 Cevapları MEB Yayınları

Kur’an-ı Kerim’deki Yusuf kıssasını okuyarak Hz. Yusuf’un zorluklara karşı sabrı, tevhid mücadelesi ve üstün ahlaki özelliklerine örnekler yazınız.
Cevap: Hz. Yusuf abilerinin ona zulüm etmesi ve ölüme terk etmesine, terk edildiği zaman köle olarak satılıp zindanlara atılmasına rağmen abilerini affetmiştir. Onun büyüklerine olan saygısı, hazine bakanı olmasına rağmen herkese yardım etmesi onun güzel ahlakının simgeleridir.


4. Bir Sure Tanıyorum: Asr Suresi ve Anlamı

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 86 Cevapları MEB Yayınları

İnsanın hayattaki amacı sizce ne olabilir?
Cevap: İnsanın hayattaki amacı hem dünya için hem ahiret için yaşamaktır. Dünya için para kazanıp, geçimini yapmak ve ahiret hayatı için ise ibadetinde olup Allah’ın emirlerini yerine getirmektir.

Asr Suresi ve Anlamı

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.