Anasayfa Kitap Cevapları
30 Nisan 2023, 20:32 - Zülal Güneş Yazdı

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 74-75-82-85-86. Cevapları MEB Yayınları

Dinin Temel Gayesi Cevapları

3. ÜNİTE: DİN VE HAYAT 8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 74-75-76-77-78-79-80-81-82-83-84-85-86. Cevapları MEB Yayınları


8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 74 Cevapları MEB Yayınları

Sizce dinin amacı ne olabilir?

Cevap: Dinin amacı insana Allah’ın varlığını bildirmek, doğruyu, iyiyi, hem dünya hem de ahiret mutluluğunu sağlamaktır.

Sonraki Ödev:  Sizce Dinin Amacı Ne Olabilir?

DEĞERLENDİRELİM

Hz. Muhammed (s.a.v.) bir keresinde, “ Müflis (iflas etmiş kişi) kimdir bilir misiniz?” diye sorar. Sahabe “Bizim aramızda müflis, parası ve eşyası olmayan kimsedir.” diye karşılık verince şöyle buyurur: “Benim ümmetimden müflis o kimsedir ki kıyamet gününde namaz, oruç ve zekât (gibi ibadetlerin sevabıyla) gelir. Ancak şuna sövmüş, buna iftirada bulunmuş, ötekinin malını yemiş, berikinin kanını dökmüş, diğerini de dövmüş olarak gelir. Hesap gününde hakkına girdiği kimselere onun iyiliklerinden alınıp dağıtılır. Eğer yaptığı iyilikleri kötülüklerinin cezasını karşılamaya yetmezse hak sahiplerinin günahlarından alınarak onun üzerine yüklenir. Sonra da günahkâr bir kimse olarak cehenneme atılır. İşte asıl müflis bu kişidir.”
(Müslim, Birr ve Sıla, 59.)

Yukarıdaki hadisi İslam’ın haklara verdiği önem açısından değerlendiriniz.
Cevap: Hak yiyen insan dinimizde hiçbir zaman hoş karşılanmaz. Hak yiyen insan ne kadar ibadet yapsa da hak yediği kadar işlediği sevapları da ondan alınır. İslam dini hakka bu yönden çok önem vermektedir.


8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 75 Cevapları MEB Yayınları

DEĞERLENDİRELİM

“Hepiniz Âdem’in çocuklarısınız… Arap’ın Arap olmayana bir üstünlüğü yoktur… Ey insanlar! Kanlarınız (hayatınız), mallarınız, haysiyet ve şerefiniz, Rabbinizle buluşacağınız güne kadar kutsal ve saygındır.”
(Ahmet b. Hanbel, V, s. 411.)

Yukarıdaki hadisi özgürlük ve temel haklar çerçevesinde arkadaşlarınızla değerlendiriniz.
Cevap: Herkes İslam dini inancına göre eşittir. Hiçbir ırkın üstünlüğü yoktur. hepimiz Hz. Adem’in soyundan gelmeyiz ve kardeşiz. Temel hak ve özgürlük açısından değerlendirecek olursak İslam dini yaşama hakkını, mallarını, onur ve şerefini güvence altına almış ve bu hakların çiğnenmesini önlemiştir.


8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 82 Cevapları MEB Yayınları

YORUMLAYALIM

“Allah’ın koymuş olduğu sınırları gözetenler ile o sınırları çiğneyen kimseler, bir gemideki yolculara benzer. Onlar kendi aralarında kura çekip gemiyi paylaşmışlar ve kimilerine geminin üst tarafı, kimilerine de alt tarafı düşmüştü. Geminin alt kısmında bulunanlar, suya ihtiyaç duyduklarında, yukarıdakilerin yanına geliyorlar ve su ihtiyaçlarını oradan gideriyorlardı. Bir defasında kendi kendilerine, ‘Biz kendi payımıza düşen alt kısımda bir delik açsak da yukarıdakileri hiç rahatsız etmesek.’ dediler. Eğer yukarıdakiler, alttaki insanları istekleriyle baş başa bırakırlarsa, topluca helâk olurlar. Eğer onlara engel olurlarsa, hem kendileri hem de diğerleri kurtulur.” (Buhârî, Şirket, 6.)

Yukarıdaki hadisi sorumluluk açısından yorumlayınız
Cevap: Üste olan insanlar bir toplumun düzenini sağlamak için sorumluluklarını yerine getirmesi gerekir. Kendi başına bırakılan bir toplum bozulmaya meyillidir. Bu da bütün devleti etkileyecek husustur. Aile açısından bakarsak da çocukların yapamayacağı görevleri anne baba yerine getirmediği takdirde o çocuk sorun yaşayacak ve bu aileye yansıyacaktır.


Hz. Yusuf’un (a.s.) hayatı hakkında neler biliyorsunuz?

Cevap: Hz. Yakup’un 12 çocuğundan biridir.  Hz. Yusuf abileri tarafında dışlandı. Onu kıskandıkları için bir kuyuya atmışlar ve ölüme terk etmişlerdir. Kuyudan kurtulan Yusuf’u köle olarak satarlar. Züleyha Hanım ile yolları kesişir ve Züleyha Hanım Hz. Yusuf işle evlenebilmek için iftiralar atar. Hz. Yusuf dayanır ve zindanlara atılır. Hz. Yusuf iyi bir Rüya yorumcusu olduğu için bu şekilde zindandan kurtulur. Potifera’nın kızı Asenat ile evlendirilir. Abileri erzak almak için Mısır’a gelir Hz. Yusuf abilerini tanır fakat abileri onu tanımaz. Daha sonra abilerini affeder.

Sonraki Ödev:  Hz. Yusuf’un Hayatı Hakkında Neler Biliyorsunuz?

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 85 Cevapları MEB Yayınları

Kur’an-ı Kerim’deki Yusuf kıssasını okuyarak Hz. Yusuf’un zorluklara karşı sabrı, tevhid mücadelesi ve üstün ahlaki özelliklerine örnekler yazınız.

Cevap: Hz. Yusuf abilerinin ona zulüm etmesi ve ölüme terk etmesine, terk edildiği zaman köle olarak satılıp zindanlara atılmasına rağmen abilerini affetmiştir. Onun büyüklerine olan saygısı, hazine bakanı olmasına rağmen herkese yardım etmesi onun güzel ahlakının simgeleridir.

Sonraki Ödev:  Kur’an-ı Kerim’deki Yusuf Kıssasını Okuyarak Hz. Yusuf’un Zorluklara Karşı Sabrı, Tevhid Mücadelesi ve Üstün Ahlaki Özelliklerine Örnekler Yazınız.

4. Bir Sure Tanıyorum: Asr Suresi ve Anlamı

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 86 Cevapları MEB Yayınları

İnsanın hayattaki amacı sizce ne olabilir?

Cevap: İnsanın hayattaki amacı hem dünya için hem ahiret için yaşamaktır. Dünya için para kazanıp, geçimini yapmak ve ahiret hayatı için ise ibadetinde olup Allah’ın emirlerini yerine getirmektir.

Asr Suresi ve Anlamı

Sonraki Ödev:  İnsanın Hayattaki Amacı Sizce Ne Olabilir?
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap