Anasayfa Kitap Cevapları
19 Aralık 2022, 20:49 - Mehmet Yazdı

Heyelan yurdumuzun hangi bölgelerinde meydana gelebilir? Neden?

Heyelan Yurdumuzun Hangi Bölgelerinde Meydana Gelebilir?

Sonraki Ödev:  Sizin yaşadığınız bölgede de heyelan oluyor mu? Neden?

Heyelan yurdumuzun hangi bölgelerinde meydana gelebilir Neden

Sonraki Ödev:  4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 82-83-84-85-86. Sayfa Cevapları TUNA Yayınları

Heyelan toprağın kütle şekilde yer değiştirmesi olayına denilmektedir. Yurdumuzda heyelan genel olarak en çok dağlık ve yamaç bölgelerde meydana gelmektedir. Bundan dolayı en çok Karadeniz Bölgesi kıyılarında çok daha fazla heyelan oluşmaktadır.

Doğal afetler insanların kontrolü dışında oluşan ve önlenmesi olanaksız olan zararlarının azaltılması mümkün olan olaylardır. Heyelan zaman içinde oluşan afetler arasında yer almaktadır. Karadeniz Bölgesi zemin olarak çok daha fazla eğime sahip olması ve devamlı olarak yağmur alması nedeni ile heyelan olasılığı çok daha fazla olmaktadır. Yağışlar var olan bitki örtüsünü çok daha olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bu durum toprağın su tutamaz hale gelmesine ve toprağın yer değiştirmesine neden olmaktadır.

Sonraki Ödev:  Fırtınalardan korunmak için neler yapılmalıdır?
Sonraki Ödev:  Çığ tehlikesinden korunmak için neler yapılmalıdır?
Sonraki Ödev:  İnsanlar hangi hareketleriyle selin bir doğal afete dönüşmesine yol açabilir?
Sonraki Ödev:  Yaşadığınız yerde canlılar için tehlikeli olabilecek hangi doğa olayları görülüyor?
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.