Anasayfa Kitap Cevapları
16 Mayıs 2024, 17:44 - Zülal Güneş Yazdı

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 165-166-167-168-169-170 Cevapları Ferman Yayıncılık

Özgürlüğümüzün Değeri Cevapları

5. Ünite Ekonomik Faaliyetler : 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 165-166-167-168-169-170.  Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 165 Cevapları Ferman Yayıncılık

Hazırlanalım

İnsanların kendilerini yönetecek kişileri seçimlerle belirlemesinin önemi nedir? Fikirlerinizi söyleyiniz.
Cevap: İnsanların kendilerini yönetecek kişileri seçerken seçimler ile gerçekleştirmelerinin nedeni eşitlik ve adaleti sağlayarak ülke genelinde gelmesi gereken kişinin fazlalık sağlayarak yönetime geçmesi adaletli bir seçimin olmasını sağlamaktadır. Bundan dolayı seçimler gerçekleşmektedir.


Söyleyelim

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 165 Cevapları Ferman Yayıncılık

Aşağıda ikinci meclis binamızın toplantı salonunun içi görünmektedir. Bu görselde kürsünün tam üstünde yazan “Hakimiyet Milletindir” ifadesi ne anlama gelmektedir? Meclisimiz ile özgürlüğümüz arasındaki bağlantı nedir? Fikirlerinizi söyleyiniz.
Cevap: Hakimiyet Milletindir sözü ülkenin nasıl bir şekilde yönetileceğine halk oy kullanarak başa getirdiği kişi tarafından yön verilir. Bu kişi ye halk seçtiği için halk yönetime hakim olmaktadır.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 166 Cevapları Ferman Yayıncılık

Söyleyelim

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 166 Cevapları Ferman Yayıncılık

Yanda verilen fotoğrafı inceleyiniz. Bu fotoğraf 1933’te Uşak’ta çekilmiştir. Fotoğraftaki pankartta anlatılmak istenen nedir? Tartışınız.
Cevap: Yeni bir yönetim şekli olan Cumhuriyet atalarımızın ülkeyi düşman eline teslim etmeden canlarını hiçe sayıp çocuk, kadın, erkek demeden herkes cephede savaşmış ve özgürlüğü elimize alarak Cumhuriyet’in ilanı gerçekleştirilmiştir.

Sonraki Ödev:  Geçmişten günümüze değişerek gelebilmiş oyuncaklara ve çocuk oyunlarına başka hangi örnekleri verebilirsiniz?

Mustafa Kemal Atatürk’ün aşağıdaki sözünü okuyunuz. Sizce Atatürk bu sözü ile ne anlatmak istemiştir?
• Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.
Cevap: Atatürk bu sözü ile devletin artık monarşi ile yönetilmediğini düşünce özgürlüğü olan, adaleti ve eşitliği sağlayan sistem olan Cumhuriyetin geldiğini ve artık söz sahibinin halk olduğunu dile getirmektedir.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 167 Cevapları Ferman Yayıncılık

6. Etkinlik

Bir birey olarak ülkemizin bağımsızlığı için üstlenebileceğiniz diğer rolleri aşağıdaki alana kısaca yazınız.
Cevap: Bir birey olarak ülkemizin bağımsızlığı için üstlenebileceğimiz roller; geçmişimizi en iyi şekilde bilerek geleceğe yön vermek, çevremizdeki insanlara geçmişimizi anlatarak daha ileri gitmeyi aşılamak. Ülkemizin kalkınması için katkıda bulunmak. Atatürk’e, bayrağımızı, marşımıza saygı duyup yaşatmak olacaktır.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 168 Cevapları Ferman Yayıncılık

Söyleyelim

Atatürk’ün “Özgürlüğün de eşitliğin de adaletin de dayanağı ulusal egemenliktir.” sözü hakkındaki fikirlerinizi söyleyiniz.
Cevap: Ulusal egemenlik ülkede yönetimin halkta olduğunu simgeleyen bir anlayıştır. Bu düşünce, anlayış adaletin ve eşitliğin temelini oluşturmaktadır. Ulusal egemenlik var olduğu sürece ülkede herkes eşi ve adil bir şekilde yaşayacak ve davranılacaktır.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 169 Cevapları Ferman Yayıncılık

7. Etkinlik

1. Cumhuriyetimizin kuruluşunun anlamını ve önemini açıklayan bir yazı hazırlayınız.
Cevap: Cumhuriyetimizin bu yıl 100. yılı dolmuş bulunmaktadır. 23 Nisan 1920 tarihinde bunun temelleri atılmış ve 29 Ekim 1923 yılında ise ilan edilerek Cumhuriyet yönetim şekli ülkemize getirilmiştir. Cumhuriyet insanların fikirlerini, düşüncelerini özgür bir şekilde ifade etmesini sağlayan ve toplumda eşitlik ve adaletin temeli oluşturan bir yönetim şeklidir. Yönetimde söz sahibi olan kişiler halktır. Halk kendi geleceğini belirlemektedir.

Sonraki Ödev:  4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 20-22-23. Cevapları Ferman Yayıncılık

3. Bayraklarımızı kullanarak afişlerinizi süsleyiniz ve 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü’nün önemini vurgulayan bir metin hazırlayınız
Cevap: 15 Temmuz darbesi ile yönetime el koymak isteyen dış güçler birlik ve beraberlik ile geri püskürtülmüş, demokratik ve milli değerler korunmuştur. Halk, devletin, demokrasinin yanında olmuş Cumhuriyete sahip çıkmıştır. Bu günde bizlerin unutmaması için özel gün olarak ilan edilmiştir.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 170 Cevapları Ferman Yayıncılık

Aşağıdaki “Bayrak” şiirini okuyunuz. Bayrak şiirinde hangi millî değerlerimizden bahsedilmektedir? Şiiri okurken neler hissettiğinizi arkadaşlarınızla paylaşınız..
Cevap:  Verilen “Bayrak şiiri”nde vatana olan sevgiden, bağımsızlıktan, şehitlerden, birlik ve beraberlikten, bayrağa duyulan sevgiden bahsedilmektedir.


Sonraki Konuya Hazırlık

Hangi ülkeye seyahat etmek isterdiniz? Neden? Bununla ilgili olarak atlasınızı inceleyerek bir seyahat planı oluşturunuz. Planınızı sınıfınıza getirerek arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Benim seyahat etmek istediğim ülke İtalya’dır. Burayı seyahat etmek istememin nedeni sanatı, kültürü ile ön plana çıkan bir ülke olmasıdır. Su altında olan bir ülke ve mimarisi ile   gözleri şenlendiren bir ülke olmasından dolayı seyahat etmek istiyorum

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap