Anasayfa
Ara Bul
7 Ekim 2021, 19:06

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 16-17-18. Cevapları SDR Dikey Yayınları

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları 16-17-18. Sayfa SDR Dikey Yayınları Güneş’in Yapısı ve Özellikleri

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 16 Cevapları SDR Dikey Yayınları

Soru: Güneş olmasaydı Dünya yüzeyinde canlılar yaşayamazdı. Yaşamımız için çok önemli olan Güneş’in yapısını ve yaptığı hareketleri biliyor muyuz?

Cevap: Güneş gazlardan oluşan bir yıldızdır. %71 hidrojen, %26,5 helyum, %2,5 diğer gazlar. Güneş kendi ekseninde dönmektedir. Bu turu 25 günde tamamlar. Güneş kendi ekseninde batıdan doğuya dönerek gerçekleştirir.


5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 17 Cevapları SDR Dikey Yayınları

Etkinlik

Soru: 1. Güneş’in çapı, Dünya’nın çapının kaç katıdır?

Cevap: Güneş’in çapı, Dünya’nın çapının 109 katıdır. Yani 1.5 milyon km’dir.


Soru: 2. Bu büyüklük farkına sahip gök cisimlerini defterimize kolayca çizebilir miyiz? Neden?

Cevap: Kolay bir şekilde çizemeyiz çünkü çok fazla büyüktürler.


5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 18 Cevapları SDR Dikey Yayınları

Soru: 1. Güneş ve Dünya’yı tam küre olarak kabul ettiğimizi varsayalım. Güneş’in yarıçapı Dünya’nın yarıçapının yaklaşık 109 katıdır. Dünya olarak modellenen r yarıçaplı bir boncuk, Güneş olarak modellenen bir kürenin çap uzunluğu kabul edilen bir tel üzerine kaç adet dizilir?

Cevap: Güneş, Dünya’nın yarı çapından 109 kat büyük ise Dünya’nın yarı çapı r ise Güneş’in yarı çapı 2r’dir. Buda 2r.109→ 218r olacaktır. Dünya tel üzerinde konulduğu zaman Güneş’in çapının yarısı kadar olacaktır. Bu da 218r/2 = 109 olacaktır.


Soru: . Evinizde Güneş ve Dünya’ya benzeyen eşyaları belirleyiniz. Bu eşyaları, büyüklük-küçüklük ilişkisi kurarak arkadaşlarınıza sununuz.

Cevap:

leblebi ⇒ Ay
Portakal ⇒ Dünya
Karpuz ⇒ Güneş

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.