Anasayfa Kitap Cevapları
9 Mart 2024, 6:35 - Zülal Güneş Yazdı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 172-173-174-175. Cevapları MEB Yayınları

Yaşadığım Yerin Ekonomiye Katkısı Cevapları

7. ÜNİTE KÜRESEL ETKİLEŞİM: 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları 172-173-174-175. Sayfa MEB Yayınları

Yaşadığım Yerin Ekonomiye Katkısı Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 172 Cevapları MEB Yayınları

Günlük hayatımızda çeşitli ürünler satın alırız. Satın aldığınız ürünleri inceleyiniz, hepsi ülkemizde mi üretilmiştir? Söyleyiniz.

Cevap: Hayır hepsi ülkemizde üretilmemiştir. Ülkemizde üretilen ürünlerde TSE damgası bulunmaktadır.

Cevap2: Hepimiz pek çok farklı şey almaktayız. Bunlardan bazıları ülkemizde üretilirken bazıları ise farklı ülkelerde üretilmekte ve ülkemize getirilmektedir. Buna kıyafetler, telefonlar, bilgisayarlar, arabalar, çeşitli yiyecek ve içecek ürünleri vb. örnek olarak gösterilebilir. Ülke ekonomisine katkı sağlamak adını üretimi ülkemizde yapılmakta olan yerli ürünleri kullanmak ise önem taşımaktadır. Bu nedenle bir şey alacağımız zaman ilk dikkat etmemiz gereken şeylerden biri nerede üretildiği olmalıdır. Eğer hem ülkemizde hem de farklı bir yerde üretilmiş olan iki ürün arasında kalırsak yerli olanı tercih etmek en doğru davranış biçimi olacaktır.


İthalat ve ihracatın ne olduğunu örnek vererek açıklayınız.

Cevap: İthalat dışarda üretilen ve başka ülkelerin alması. İhracat ile kendimizin ürettiği dışarı sattığımız ürünlerdir.

Sonraki Ödev:  İthalat ve İhracatın Ne Olduğunu Örnek Vererek Açıklayınız.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 173 Cevapları MEB Yayınları

Denizli’de üretilen peştamalın Denizli’nin ve ülkemizin ekonomisine katkısı ne olabilir? Açıklayınız.

Cevap: İhracat yaparak ilin ve ülkenin gelişmesini sağlarız. İş imkanlarının oluşmasını sağlar. Ülkemizi bu şekilde diğer ülkelere tanıtırız.

Edirne’nin Yunanistan sınırında olması kentin ekonomisini nasıl etkilemiştir? Söyleyiniz.

Cevap: Sınırda olduğu için ticaret ve turist açısından gelişme sağlar. Aynı zaman da kültür etkileşimi doğmasını sağlar.

Sonraki Ödev:  Edirne’nin Yunanistan Sınırında Olması Kentin Ekonomisini Nasıl Etkilemiştir? Söyleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 174 Cevapları MEB Yayınları

Köylüler Adana’nın hangi ürününü ekonomiye kazandırmıştır? Bunu yaparken Adana’nın hangi coğrafi özelliğinden faydalanmışlardır? Söyleyiniz.

Cevap: Adana’nın Defne ürününü ekonomiye kazandırmıştır. Adana’da ormanlık alanlarda bulunmaktadır. Adana’nın ova olma özelliğinden kaynaklıdır.

Cevap2:  Adana’nın ormanlık alanlarında bol bulunan defne ağaçları, Adanalı köylüler tarafından çeşitli yerlerde kullanılarak ekonomiye sadece bir yılda 1 milyon TL civarında katkı sağlamışlardır.
Defne ağaçları, ormanlık alanlarda yetişen, sıcak iklimi seven bir bitkidir. Defne ağacının çiçeklerinin kokusu çok ilgi çekicidir bu yüzden kozmetikte de kullanılır. Ayrıca Defne ağacının yapraklarının aromatik tadı olması sebebiyle yemeklerde de kullanılır. Defne yağının ve Defne ağacının ilaç sanayisinde de kullanıldığı bilinmektedir.
Adanalı köylüler defne yaprağını Avrupa ve ABD’ye ihraç ederek Türkiye ekonomisine büyük katkı sağladılar. Ayrıca Türkiye, defne yaprağının üretimi ile dünyada birinci sırada yerini almıştır.


Sizce Arap turistler neden Karadeniz’i tercih etmiş olabilirler? Tartışınız.

Cevap: Araplar yeşili ve doğayı sevdiği için Karadeniz bölgesini tercih etmişlerdir.

Sonraki Ödev:  Sizce Arap Turistler Neden Karadeniz’i Tercih Etmiş Olabilirler? Tartışınız.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 175 Cevapları MEB Yayınları

Ispartalılar gül ürünlerinin ihracatını artırmak için ne tür çalışmalar yapabilirler? Tartışınız

Cevap: Gül’ü tanıtacak etkinlikler, turist çekmek için fotoğraf alanları, eğlence yerleri yapabilirler. Aynı zaman da bu yer hakkında tanıtım filmi hazırlayabilir.

Sonraki Ödev:  Ispartalılar Gül Ürünlerinin İhracatını Artırmak İçin Ne Tür Çalışmalar Yapabilirler? Tartışınız.

Sıra Sizde

Yaşadığınız yerin ülke ihracatına katkısı nedir? Araştırarak yazınız.

Cevap: Genelleme yapacak olursak ülkemizin belli bölgeleri limanlardan belli bölgeleri, sanayiden, belli bölgeleri tarımdan, belli bölgeleri hayvancılık ile ihracat sağlamaktadır.

Sonraki Ödev:  Yaşadığınız Yerin Ülke İhracatına Katkısı Nedir? Araştırarak Yazınız.

 Yukarıda okuduğunuz örneklerde olduğu gibi sizin yaşadığınız yerde de ihracat gelirlerimize katkı sağlayacak çeşitli ürünler ve imkânlar vardır. Bu konuda bir araştırma yapınız. İhracatı artırmak için başka neler yapılabileceğini düşünerek fikirlerinizi yazınız.
Cevap: Örnek olarak  tarımsal alanda ham madde ihtiyacını arttırmak için düzenli tarım arazileri oluşturulabilir. Sanayi faaliyetleri desteklenebilir.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap