Anasayfa Kitap Cevapları
20 Şubat 2024, 1:12 - Sena Yazdı

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 117-119-122-123. Cevapları Dörtel Yayıncılık

Dini Bayramlar, Önemli Gün ve Geceler Cevapları

5. ÜNİTE Temel Değerlerimiz 6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 117-118-119-120-121-122-123. Cevapları Dörtel Yayınları


6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 117 Cevapları Dörtel Yayıncılık

DÜŞÜNELİM

Dinimizde önem verilen ay, gün ve geceler hakkında neler biliyorsunuz?
Cevap: Dinimizde önem verilen gün, ay ve gecelerden; Cuma günü, Bayram gün, Mevlit kandilini, Berat gecesini, üç ayları, Miraç kandilini, Regaip kandilini, arefe gününü, aşure gününü biliyorum.

Sonraki Ödev:  İnsanlar Sigara, İçki ve Kumar Gibi Kötü Alışkanlıkların Zararlarını Bildikleri Hâlde Niçin Bu Tür Alışkanlıklara Yönelmektedirler?

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 119 Cevapları Dörtel Yayıncılık

ETKİNLİK

Sizin ailenizde ve çevrenizde dinî bayramlar nasıl kutlanıyor? Gözlemlerinizi, düşüncelerinizi ve dinî bayramlarla ilgili bir anınızı aşağıya yazınız.
Cevap: Bizim ailede bayrama günler öncesinde hazırlık yapılır, Kuru pastalar tatlılar hazırlanır. Bayram günü sabah erken kalkılır. Erkekler namaza gider. Namaz çıkışı bayramlaşma başlar. Sabah erkenden kahvaltı yaparız. Annem geceden şekerleri, lokumları tepsiye hazırlar. Kapılar hep açık kalır. Misafirler gidip gelir, bayramlaşmaya çıkarız. İlk gün büyüklerde toplanır akşam yemeğini orada yeriz.


6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 122 Cevapları Dörtel Yayıncılık

ETKİNLİK

Çevrenizde kandil geceleri nasıl kutlanmaktadır? Gözlem ve düşüncelerinizi aşağıdaki şemada boş bırakılan yerlere, örneklerden de faydalanarak yazınız.
Cevap:

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 122 Cevapları Dörtel Yayıncılık


6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 123 Cevapları Dörtel Yayıncılık

ETKİNLİK

“Biz onu (Kur’an’ı) Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır. O gecede Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar.” (Kadir suresi, 1-5. ayetler.) 

Sonraki Ödev:  İslam Dini Kumar Oynamayı Niçin Yasaklamıştır? Açıklayınız.

Yukarıdaki ayetleri dikkate alarak Kadir Gecesi’nin önemini sınıfınızda arkadaşlarınızla değerlendiriniz ve ulaştığınız sonuçları aşağıya yazınız.
Cevap: Ayetlerde Kadir gecesinin tüm aylardan önemli ve hayırlı olduğunu, o gece Kuran’ı Kerim’in indirildiği anlatılmaktadır.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap