Anasayfa Kitap Cevapları
17 Ekim 2023, 21:48 - Mehmet Yazdı

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 20-21. Cevapları Dörtel Yayıncılık

Vahiy ve Vahyin Gönderiliş Amacı Cevapları

1. ÜNİTE PEYGAMBER VE İLAHİ KİTAP İNANCI: 6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 20-21. Cevapları Dörtel Yayınları

Vahiy ve Vahyin Gönderiliş Amacı Cevapları


6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 20 Cevapları Dörtel Yayıncılık

4. Vahiy ve Vahyin Gönderiliş Amacı

DÜŞÜNELİM

Vahiy kavramının anlamı hakkında neler biliyorsunuz?
Cevap: Vahiy kavramı, Allah’ın sözlerinin Cebrail (a.s) aracılığı ile peygamberlere iletilmesidir. Peygamberler aldıkları vahiyleri çevresindeki insanları uyarmak için etrafındakilere duyururlar.


ETKİNLİK

“O, öyle Allah’tır ki ondan başka tanrı yoktur. Görülmeyeni ve görüleni bilendir. O, esirgeyendir, bağışlayandır. O, öyle Allah’tır ki kendisinden başka hiçbir tanrı yoktur. O; mülkün sahibidir, eksiklikten münezzehtir, selamet verendir, emniyete kavuşturandır, gözetip koruyandır, üstündür, istediğini zorla yaptıran, büyüklükte eşi olmayandır. Allah, müşriklerin ortak koştukları şeylerden münezzehtir. O; yaratan, var eden, şekil veren Allah’tır. En güzel isimler onundur. Göklerde ve yerde olanlar onun şanını yüceltmektedirler. O, galiptir, hikmet sahibidir.”
(Haşr suresi, 22-24. ayetler.)

Rabb’imiz (c.c.), gönderdiği vahiylerde kendisini bizlere nasıl tanıtmaktadır? Yukarıdaki ayetleri de dikkate alarak defterinize listeleyiniz.
Cevap: Allah tektir ve eşi benzeri yoktur. Ondan hiç bir şey gizlenemez, en gizli şeyler dahi Allah tarafından bilinebilir. İnsanların ve tüm kainatın sahibi Allah’tır. Allah’tan üstün bir varlık yoktur.

Sonraki Ödev:  Ramazan Bayramı’nda ve Kurban Bayramı’nda Çevrenizde ve Toplumda Neler Yapılmaktadır?

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 21 Cevapları Dörtel Yayıncılık

ETKİNLİK

İlahi mesajlara uygun bir hayat yaşamak bize neler kazandırır? Tartışınız ve ulaştığınız sonuçları aşağıda boş bırakılan yerlere yazınız.
Cevap: İlahi mesajlar, bizlerin Dünya hayatında en doğru şekilde nasıl yaşayabileceğimizi konu alır. Bizler Dünya’da en doğru şekilde yaşayabilmek için bu mesajları dikkate almalı ve hayatımızı buna göre şekillendirmeliyiz.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap