Anasayfa Kitap Cevapları
3 Mart 2024, 13:34 - Aysel Alpay Yazdı

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 76-77-82. Cevapları MEB Yayınları

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Daveti: Mekke Dönemi Cevapları

4. Ünite Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Hayatı: 6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 76-77-78-79-80-81-82-83-84. Cevapları MEB Yayınları


6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 76 Cevapları MEB Yayınları

İnsanın bir göreve seçilmesinde ve onu başarıyla yerine getirmesinde kişiliğinin nasıl bir etkisi vardır?
Cevap: Azimli ve kararlı kişiler davalarından vazgeçmezler. Dürüst insanlara herkes saygı duyar. Bu yüzden de insanın kişilik özellikleri bir göreve seçilmesinde ve başarılı olmasında etkilidir.


6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 77 Cevapları MEB Yayınları

ARAŞTIRALIM

Mekke’de Hz. İbrahim’den beri devam eden tevhid inancı nasıl bozulmuştur? Zamanla hangi batıl inanç ve âdetler yaygınlaşmıştır? Araştırınız.
Cevap: Tevhid inancı putlaşmayla birlikte bozulmuştur. İnsanlar puta tapmaya başlamışlardır. Tevhid inancının yerini ise şirk inancı almıştır.


6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 82 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 82 Cevapları

ARAŞTIRALIM

Hz. Hamza ile Hz. Ömer’in nasıl Müslüman olduklarını, aşağıdaki linkte yer alan “Hz. Muhammed ve Evrensel Mesajı” kitabından okuyarak araştırınız.
Cevap:

Hz. Hamza, bir gün avdan dönerken Hz. Muhammed’i, Ebu Cehil tarafından hakaretlere ve şiddete maruz kaldığını öğrenince okunu ve yayını alıp Ebu Cehil’i aramış ve onu bulduğu yerde ağır yaralamıştır. Hz. Hamza, Ebu Cehil’i yaraladıktan bir gün sonra Muhammed’in yanına gelerek müslüman olmuştur.

Sonraki Ödev:  Peygamberimiz İle Mekkeli Müslümanlar Niçin Medine’ye Göç Etmiş Olabilirler?

Hz. Hamza’nın yaptığı bu hareket, Mekkeli Müşrikler tarafından korkuyla karşılanmış çünkü hiç kimse Hz. Hamza’nın karşısına çıkmaya cesaret edememiştir. Hz. Hamza’nın Müslüman olması bu nedenle yeni büyüyen İslamiyet için büyük bir güç olmuştur.

Hz. Ömer 616 yılında müslüman olmuştur. Hz. Ömer ilk başta İslam’ın yayılmasına oldukça karşı duran, çok güçlü bir müşrikti. Bir gün Hz. Ömer, İslamı gizlice yaydığını öğrenen Hz. Muhammed’i öldürmek üzere kılıcını kuşanmış ve yola çıkmıştır. Yolda kendisini görenlere Muhammed’i öldürmeye gittiğini söylediği sırada yakın arkadaşı Nuaym b. Abdullah Ömer’in kız kardeşinin ve kocasının Müslüman olduğunu söyleyerek ifşa etmiştir.

Hz. Ömer bunu duyduğunda dahada hiddetlenmiş bu sefer kardeşinin evine onu öldürmek üzere yola çıkmıştır. Hz. Ömer, kardeşinin evine vardığında kız kardeşi ve kayınbiraderi Said bin Zeyd, Taha Suresini okumaktaydı. Hz. Ömer bir süre Kayınbiraderi ile kavga ettiken sonra “Bizi istersen öldürebilirsin, ama biz İslam’dan vazgeçmeyeceğiz” söylemlerini duyunca kardeşini sert bir şekilde tokatladı. Ablasını tokatladıktan sonra onun halini görünce çok üzülmüş ve bunun üzerine kız kardeşinin okuduğu ayetleri kendisine vermesini istemiştir ancak ablası bunu kabul etmemiş çünkü kendisi abdestli değildir.

Sonraki Ödev:  Kendi Yaşadığı Yerden, Vatanından Başka Yerlere Göç Etmek Zorunda Kalan İnsanlar Ne Gibi Duygular Yaşarlar?

Hz. Ömer bunun üzerine yıkanmış ve Taha Suresi’nin 14. ayetini okumuştur. Hz. Ömer, Taha Suresi’ni okuduktan sonra ağlayarak “Şüphesiz bu Allah’ın sözüdür. Muhammed’in Allah’ın resulü olduğuna şehadet ederim” dedi ve Hz. Muhammed’in yanına doğru yola çıktı. Herkes Hz. Ömer’in Muhammed’i öldürmek için yola çıktığını bildiği için sahabeler Hz. Muhammed’in yanına Ömer’i almadı ancak daha sonra peygamber efendimizin müsaadesiyle içeri alındı ve müslüman oldu.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap