Anasayfa Kitap Cevapları
18 Mart 2024, 18:30 - Betül Yazdı

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 111-112. Cevapları MEB Yayınları

Türkiye’de Göçün Sonuçları Cevapları

3. ÜNİTE Ülkemizde Nüfus: 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 111-112. Cevapları MEB Yayınları

Çarpık Kentleşme


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 111 Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Şehrinizde gerçekleştirilen Kentsel Dönüşüm Projesi var mı? Araştırınız. Varsa şehrin görüntüsünü nasıl değiştirdiğini tartışınız.

Cevap: Evet bir çok Kentsel Dönüşüm Projesi var. Şehir de yapılan yatırımlar ortamı güzelleştiriyor. İnsanlara bir çok olanak sağlıyor.

Sonraki Ödev:  Şehrinizde Gerçekleştirilen Kentsel Dönüşüm Projesi Var Mı? Araştırınız. Varsa Şehrin Görüntüsünü Nasıl Değiştirdiğini Tartışınız.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 112 Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Aşağıdaki görsellerde göç nedeni ile ortaya çıkan olumsuzluklar anlatılmaktadır. Bu olumsuzlukların ortaya çıkmasının nedenlerini ilgili alanlara yazınız.
Cevap:
Trafik Sıkıntısı: Trafik sıkıntısının ortaya çıkmasının sebebi nüfusun aşırı artması ve insanların toplu taşıma araçlarını kullanmamasıdır.
Tarım Alanlarının Azalması: Nüfusun aşırı derecede artması ile barınacak yerlerin azalması sonucunda tarım alanlarının kullanılmasıdır.


Yukarıdakiler dışında göçün başka hangi sonuçları olabilir? Yazınız.
Cevap: Göçler sonucunda dağınık bir nüfus oluşur, sağlık problemleri artar, işsizlik artar, çarpık kentleşme ve kültürel bozulmalar olabilir.

Cevap2:

Yukarıdakiler Dışında Göçün Başka Hangi Sonuçları Olabilir? Yazınız. (-tarım Alanlarının Azalması-trafik Sorunu-)

Göç kavramının sonuçları için öncelikle göç türleri ve nedenlerini bilmek gerekir. Göç; doğal, ekonomik, sosyal ve siyasi nedenlerle olur. Bir de iç ve dış göç olarak ta ikiye ayrılır. Yani sonuçları çok fazla ve detaylıdır. Genel olarak bakarsak göçün sonuçları; kentsel nüfus yoğunluğunun ve getirisi olarak çarpık kentleşmenin artması, göçe bağlı çevre kirliliği ve eğitim konusunda yetersizlikler ortaya çıkar. Kültürel olarak farklılığın getirdiği sorunlar oluşur. İşsizlik artışı ve vasıfsız eleman fazlalığı meydana gelir. Bir de farklı açıdan bakınca, kaliteli beyinlerin ülkemizden göçüp farklı ülkelere gitmeleri nitelikli insan sayısını azaltır. Ülkenin kalkınma ve ilerlemesi için gerekli olan kaliteli, nitelikli insanlar maalesef elimizden kayıp gider.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap