Anasayfa Kitap Cevapları
16 Şubat 2024, 2:27 - Sena Yazdı

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 35. Cevapları Anka Yayınevi

2.Ünite Zekat ve Sadaka Hazırlık Çalışmaları Cevapları

2.Ünite Zekat Ve Sadaka: 8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 35. Cevapları Anka Yayınları

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 35. Cevapları Anka Yayınevi


İçindekiler

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 35 Cevapları Anka Yayınevi

1. Zekât, sadaka, infak, fitre ve mâun kavramlarının anlamlarını araştırıp öğreniniz.

Zekat: Malın kırkta birinin verilmesiyle yapılan ibadet.

Sadaka: Yardıma ihtiyacı olan insanlara karşılığı beklenmeden yapıla yardım.

İnfak: Allah’ın rızası amaçlanarak yapılan maddi manevi yardım.

Fitre: Ramazan ayı içerisinde verilmesi gereken, miktarı belli olan maddi yardım.

Maun: Yardım.


2. Tövbe suresinin 60. ayetinin anlamını bir Kur’an-ı Kerim mealinden bulup defterinize yazınız.
Cevap:

Sadakalar (zekât gelirleri) ancak şunlar içindir: Yoksullar, düşkünler, sadakaların toplanmasında görevli olanlar, kalpleri kazanılacak olanlar, âzat edilecek köleler, borçlular, Allah yolunda (çalışanlar) ve yolda kalmışlar. İşte Allah’ın kesin buyruğu budur. Allah bilmekte ve hikmetle yönetmektedir.


3. Peygamberimizin (s.a.v.), zekât ve sadaka ile ilgili iki hadisini araştırıp defterinize yazınız.
Cevap:

  • Allah, zekâtı ancak mallarınızın kalan kısmını temizlemek için farz kıldı Sadaka/zekât vermek, maldan hiçbir şey eksiltmez. Bir hurma tanesi de olsa sadaka olarak verin; çünkü o, az da olsa açlığı dindirir ve suyun ateşi söndürdüğü gibi günahları yok eder.”
Sonraki Ödev:  8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 89-90-92-93-94-95. Cevapları Anka Yayınları

4. Milletimizin yardımlaşma ve dayanışmaya verdiği önemle ilgili bir araştırma yapınız.
Cevap: Milletimiz birlik ve beraberliğin gücünü bildiği ve yaşadığı için birlik beraberlik içerisinde olmaya çok önem verirler. Birlik ve beraberlik içerisinde dağılmaz ve bölünmez bir güce sahip olunur.


5. Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi’nden “Şuayp” maddesini bulup okuyunuz. Hz. Şuayp (a.s.) hakkında edindiğiniz bilgileri defterinize özetleyiniz.
Cevap: Hz. Şuayp Peygamber Tevrat’ta ”Yitro” adı ile bilinmektedir. Şuayp Peygamber Medyen’de yaşamıştır. Hayatının ilk döneminde putperest inanca sahiptir. Yaşamının ilerleyen zamanlarında Müslüman olur ve peygamberlik verilir.


6. Yardımlaşma ve dayanışmanın, birey ve toplum açısından neden önemli olduğuna dair düşüncelerinizi içeren bir kompozisyon yazınız.
Cevap:

Yardımlaşma, insanların birbirine destek olduğu, ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzattığı bir durumdur. Bir toplumda yardımlaşmanın güçlü bir şekilde var olması, o toplumun birlik ve beraberlik duygusunu artırır. İnsanlar arasında güven ve sadakat duygusunu geliştirir. Yardımlaşma, insanların birbirini anlaması ve empati kurması açısından da büyük bir öneme sahiptir. Bu sayede toplumda daha güçlü bir bağ ve dayanışma ortamı oluşur.

Sonraki Ödev:  8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 101-102-103-104-107. Cevapları MEB Yayınları

Dayanışma ise, zor zamanlarda bir araya gelme ve ortak çözümler üretme yeteneğidir. Birlikte hareket etmek, toplumsal sorunları çözmek için gereklidir. Dayanışma, bireylerin birbirlerine destek olması, birlikte çalışması ve ortak hedeflere odaklanması anlamına gelir. Toplumun dayanışma ruhuyla güçlenmesi, kriz dönemlerinde daha dirençli olmasını sağlar.

Yardımlaşma ve dayanışmanın birey açısından önemi de büyüktür. İnsanlar yardımlaşarak kendilerini değerli hissederler ve topluma faydalı olduklarını düşünürler. Yardım etmek, insanların özsaygısını artırır ve mutluluk duygusunu kuvvetlendirir. Aynı zamanda yardımlaşma, sosyal ilişkilerin gelişmesine olanak tanır ve izole olma riskini azaltır.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap