Anasayfa
9 Kasım 2021, 0:29

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 116-118-119. Cevapları MEB Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Cevapları 116-118-119. Sayfa MEB Yayınları Lozan Barış Antlaşması (24 Temmuz 1923)

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 116 Cevapları MEB Yayınları

Soru: İtilaf Devletleri’nin Lozan Barış Konferansı’na TBMM Hükûmeti’nin yanı sıra İstanbul Hükûmeti’ni de çağırmaları karşısında TBMM Hükûmeti’nin aldığı önlem nedir? Söyleyiniz
Cevap: 1 Kasım 1922’de Saltanatı kaldırmıştır. İtilaf Devletleri’nin oyunu böyle bozmuştur.


Soru: Mustafa Kemal, Lozan Konferansı’nın hangi nedenlerle İzmir’de toplanmasını istemiştir? Açıklayınız.
Cevap: Yunanlıların İzmir’e olan zararını kamuoyunun gözlerinin önüne sermek ve İzmir ile kolay haberleşmeyi sağlamak içindir.


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 118 Cevapları MEB Yayınları

Soru: 1-Lozan Barış Antlaşması’nda Boğazların yönetiminin uluslararası bir komisyona bırakılmasını Türkiye’nin egemenlik hakları açısından değerlendiriniz.
Cevap: Türkiye’nin egemenliğinin elinden alındığını gösteren bir karardır.  Türklere ait olan bölgenin savunmasını ve yönetimini alması Türk egemenliğini olumsuz etkiler.


Soru: 2- Lozan Barış Antlaşması’na göre Ortodoks Rum Patrikhanesi’nin elinden siyasi yetkileri neden alınmıştır? Açıklayınız.
Cevap: Laik devlet anlayışına uymadığı için aynı zaman da iç işlerine müdahale edebilme hakkını da tanıyacaktır. Bu engellenmek istemiştir.


Soru: 3- Lozan Barış Antlaşması’na göre Batılı devletlerin elde ettiği ayrıcalıklardan hangisinin kaldırılması Türkiye’nin ekonomik bağımsızlığını sağlamasında etkili olmuştur? Söyleyiniz
Cevap: Kapitülasyonları kaldırılması Türkiye’nin ekonomik bağımsızlığını sağlamada etkili olmuştur.


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 119 Cevapları MEB Yayınları

Soru: Türkiye’de yayımlanan bir derginin yayın yönetmeni olduğunuzu varsayalım. Lozan Konferansı sonunda imzalanan antlaşma ile ilgili derginiz için aşağıdaki başlıklardan hangisini kullanırdınız? Konuyla ilgili alt başlığınız ne olurdu? Yazınız.
Cevap:

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 119 Cevapları MEB Yayınları

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.