Anasayfa Kitap Cevapları
16 Aralık 2022, 22:24 - Zülal Güneş Yazdı

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 163-164-165-166. Cevapları Dersdestek Yayınları

Türkiye’nin Milletler Cemiyetine Girmesi Cevapları

6. ÜNİTE: ATATÜRK DÖNEMİ TÜRK DIŞ POLİTİKASI 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Cevapları 163-164-165-166. Sayfa Dersdestek Yayıncılık

Türkiye’nin Milletler Cemiyetine Girmesi


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 163 Cevapları Dersdestek Yayıncılık

Milletler Cemiyetinin başvurma zorunluluğunu uygulamaktan ilk kez vazgeçip Türkiye’ye üyelik davetinde bulunmasından hareketle Atatürk ve Türkiye hakkında hangi çıkarımlarda bulunabilirsiniz?
Cevap: Milletler Cemiyeti yeni kurulan Türkiye’yi ve Atatürk’ün ülkeyi kısa bir zaman da güçlendirmeye başladığını bunun da dış devletler tarafından görüldüğü anlaşılmaktadır.


Milletler Cemiyeti adına kısa bir mektup yazarak Türkiye’yi cemiyetinize katılmaya davet ediniz. Mektubunuzda Milletler Cemiyetini tanıtmayı ve cemiyet olarak Atatürk Dönemi Türk dış politikasıyla ilgili görüşlerinizi belirtmeyi unutmayınız
Cevap:

Türkiye Cumhuriyeti’ne,
Dünya devletleri arasında yaşanabilecek sorunlara karşı barışçıl bir yol izlemek amacı ile kurulmuş olan Milletler Cemiyeti, Türkiye’nin de barışçıl olması ve kısa zaman da köklü değişim yaşamasını takdir ederek sizleri de barış dolu bir dünyaya ulaşmak için Cemiyetimize üye olmaya bekliyoruz.

Sonraki Ödev:  8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 200-201. Cevapları MEB Yayınları

Balkan Antantı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 164 Cevapları Dersdestek Yayıncılık

Yunanistan Başbakanı Venizelos’un Atatürk’ü Nobel Barış Ödülü’ne aday göstermesinin nedenlerini sınıfınızda tartışınız.
Cevap: Atatürk’ün liderliğini beğenen ve barışçıl bir yol ile iki devlet arası barış sağlanması buna öncü olmuş olabilir.


Montreux (Montrö) Boğazlar Sözleşmesi Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 165 Cevapları Dersdestek Yayıncılık

Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin gazetelerde zafer olarak nitelendirilmesinin nedenleri neler olabilir?
Cevap: Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile boğazlardan sorumlu olan yabancı devletlerden alınarak tamamen Türklere verilmiştir. Bu sayede denizlerde ve boğazlarda hakimiyetimiz sağlanmıştır.


Sadabat Paktı Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 166 Cevapları Dersdestek Yayıncılık

Türkiye adına Sadabat Paktı’nı kurmak üzere doğudaki komşularınıza hitaben bir davet mektubu yazınız. Mektubunuzda kurulacak paktın amaçlarını ve gerekçelerini Atatürk’ün dış politika ilkeleriyle ilişkilendirerek ifade ediniz.
Cevap:

Irak, İran ve Afganistan ilgili kurum ve mercilerine,
Beraber aynı coğrafyayı paylaştığımız Orta Asya’da güvenilir bir ticaret ortamı oluşturmak, askeri işbirliği yapmak. Ticari işbirliklerinde bulunmak ve seyahat kolaylığı gibi dörtlü devletlerin birbirlerinin çıkarlarını gözetmek amacıyla bu paktı kurmak bir zorunluluk haline geldiğinden dolayı sizleri de Ankara’da yapılacak toplantıya davet ediyoruz.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap