Anasayfa Kitap Cevapları
23 Eylül 2023, 1:47 - Mehmet Yazdı

Ağaçların Önemi ile İlgili Atasözü ve Özdeyişler Bulunuz.

Ağaçların Önemi ile İlgili Atasözü ve Özdeyişler Bulunuz. Bunların Anlamlarını Öğreniniz. 

Ağaçların Önemi ile İlgili Atasözü ve Özdeyişler Bulunuz.

Sonraki Ödev:  5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 85-88-89-90-91-92-93 Cevapları Anıttepe Yayınları

Ağaçsız memleket duvaksız geline benzer: Duvaksız gelin ne kadar düşünülemez ise ormansız memleket de aynı şekilde düşünülemez.

Ağaçlar bulunduğu yerin akciğeri konumunda yer almaktadır. Eğer ormansız bir dünyada yer alsaydık nefes almak, yaşamak bu kadar kolay olmazdı. Ağaçlar sadece insanlar için değil hayvanlar alemi için de büyük bir önem arz etmektedir. Pek çok hayvanın evi olan ağaçlar aynı zamanda beslenme olanağı da sunmaktadır. Ağaçlar ile ilgili olarak aynı zamanda huzur verdiği, gölge sunduğu da söylenebilir. Atalarımız ve şairlerimiz de ağaçların ve ormanların önemini vurgulamak için pek çok kelime söylemişlerdir.


Ağaçların Önemi ile İlgili Atasözü ve Özdeyişler

Ağaç kesen baş keser, ağaç kökünden yıkılır, ağaç ne kadar uzasa göğe eremez, ağaç yaprağıyla gürler, ağaç yaş iken eğilir, ağacı kurt insanı dert yer.

Ağaçlara atalarımız büyük bir önem vermişler ve ağaçların lüzumsuz yere kesilmemesine ve tahrip edilmemesine büyük önem vermişlerdir. Bir ülkenin gelişmişlik seviyesi doğaya ve ağaçlara sunduğu saygı ile ölçülebilmektedir. Doğayı tahrip eden ve çevre yasalarına uygun davranmayan bir ülke bu alanda gelişmemiş ülke seviyesinde kalmaktadır. Bir ülkenin doğayı ve diğer canlı türlerini koruması ne kadar olanaklı ise aynı şekilde insan hakları bakımından da özverili bir şekilde hareket edeceği anlamına gelmektedir.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap