Anasayfa Kitap Cevapları
9 Mart 2024, 19:56 - Mehmet Yazdı

Atatürk’ün Kişisel Özellikleri Nelerdir

Atatürk’ün Kişisel Özellikleri Hakkında Kısaca Bilgi

Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk çocukluğu boyunca düşünceleri ve fikirleri ile dikkatleri üzerine çeken birisiydi. Atatürk Askeri eğitimi sırasında da öğretmenlerinin göz bebeğiydi. Her konuda yaratıcı fikirler vermesi, taktiksel zekası ve modern düşünce tarzı ile bulunduğu çağın ötesinde bir kişiliğe sahipti. Atatürk’ün bir birinden farklı bir çok kişisel özelliği vardır. Bunların bazılarını eğitim hayatında, bazılarını askeri olarak görev yaptığı şehirlerde bazılarını ise siyasi hayatında görmekteyiz. Mustafa Kemal Atatürk’ün kişisel özelliklerinden öne çıkanları aşağıda kısaca belirtelim.


Açık Sözlü Bir İnsandı ;

Atatürk hayatı boyunca düşündüklerini ve doğru bildiklerini asla saklamazdı. Söylenmesi gerekenlerin bir yeri ve bir zamanı olduğunu bilir ve bildiğini cesurca söylerdi. Savaşta ve siyasi hayatında da çevresinde ki kişilerin her zaman düşündüklerini açık sözlülük ile cesurca saygı çerçevesinde söylemesini isterdi.

Sonraki Ödev:  Güneş Enerjisinden Nasıl Daha Fazla Yararlanılabilir?

İleri Görüşlü Bir Liderdi;

Atatürk Askeri ve siyasi başarısını en çok ileri görüşlü bir insan olmasına borçludur. Bunun en güzel örneğini Çanakkale’de verdiği emirler ile aldığı zaferlerden anlamaktayız. Atatürk hayatının başından sonuna kadar her zaman mantık çerçevesinde düşünür ve ona göre kararlar alan birisiydi. Askeri ve siyasi hayatında bu özelliklerinden ödün vermeyerek başarılı bir komutan ve devlet adamı olmuştur.


Vatanına ve Milletine Aşık bir Askerdi ;

Atatürk küçük yaşlarda Osmanlı devletinin bulunduğu kötü durumun farkında olabilecek bir olgunluğa sahipti. O yaşlarda bile bir asker olarak ülkesini bu durumdan kurtarmayı hayal eder bu hayallerine göre kendini geliştirirdi. Hayallerinin peşinden koşarak asker oldu ve vatanına hayırlı ve şerefli bir komutan oldu. Hayalinde ki gibi milletine aşık olduğunu onlara güvendiğini girdiği her savaşta gösterdi. Bu vatanın evlatlarına olan güvenini hiç bir zaman kaybetmedi. Bu millete siyasi hayatında hak ettiği değeri verdi.

Sonraki Ödev:  Nüfusu az olan iller hangileridir? Sizce bu durumun sebebi nelerdir?

Atatürk İdealist bir yöneticiydi ;

Atatürk hayatı boyunca kendini yetiştirmeye adamış idealist bir insandı. Yaşamının her anında öğrenmeye ve kendini geliştirmeye çalışırdı. Modern yaşama, Tam bağımsızlığa, Kadın erkek eşitliğine, Bağımsızlığın sadece halkta olmasına, Matematik ve Fen bilimlerine verdiği değer ile bu özelliği her zaman ön plana çıkmıştır.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap