Anasayfa Kitap Cevapları
1 Nisan 2024, 16:22 - Mehmet Yazdı

Yalıtım Malzemelerinin Seçilme Ölçütleri Nelerdir?

Binalarda kullanılan ısı yalıtımı malzemelerinin seçilme ölçütleri nelerdir? Kısaca

Yalıtım Malzemelerinin Seçilme Ölçütleri Nelerdir?

Maddelerin ısılarını korumak için yapılan işlemlere ısı yalıtımı denir. Bu işlemlerde kullanılan malzemelere de yalıtım malzemeleri adı verilir. Yalıtım malzemeleri ısıyı iyi iletmeyen yalıtkan maddelerden yapılır. Tahta, plastik, cam yünü, taş yünü, plastik köpük, katran ve bakalit, yalıtımda en çok kullanılan malzemelerdir.
Yalıtımı sağlamak için aynı zamanda hava boşluğu da kullanılır. Pencerelerde yapılan çift cam uygulamalarında iki cam arasında havanın olması bu duruma en güzel örnektir. Yalıtım için kullanılan malzemenin öncelikle düşük maliyetli, uzun ömürlü ve yanmaya karşı dirençli olmasına dikkat edilir. Bu tür malzemelerin insan ve çevre sağlığı açısından uygun olması gerekir.
Bununla birlikte yalıtım malzemelerinin içine su sızdırmaması ve darbelere karşı dayanıklı, ısı iletkenliği açısından da istenilen düzeyde olması gerekir.

Sonraki Ödev:  Kar Rüzgar Yağmur gibi doğa olaylarının olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir

Hayatımızı kolaylaştıran etkenlerden biri olan ısı yalıtım sayesinde bulunduğumuz mekanların ısı kayıp oranını engelleyerek ısınmayı sağlayarak ısı kaybının önüne geçer. Böylece hem aile bütçesine hem ülke ekonomisine katkı sağladığı gibi fazla yakıt kullanımının dünyaya verdiği zarar da önlenmiş olur.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap