Anasayfa Kitap Cevapları
10 Temmuz 2022, 14:32 - Mehmet Yazdı

Atatürk’ün sanata ve sanatçıya önem vermesinin sebebi sizce neler olabilir?

Atatürk’ün sanata ve sanatçıya önem vermesinin sebebi sizce neler olabilir? Kısaca bilgi veriniz

Atatürk’ün sanata ve sanatçıya önem vermesinin sebebi sizce neler olabilir

Atatürk çocukluğundan bu yana sanatı sevmiş ve desteklemiştir. Sanatın bir toplumu geliştireceğine olan inancından kaynaklı sanat ile ilgili pek çok yenilik yapmıştır.Sanatsız kalan bir toplumun gelişemeyeceğini,yeni fikirler ortaya koyamayacaklarını bildiği için sanatı sevmiş, desteklemiş ve ülkesine aşılamaya çalışmıştır.

Yazdığı Nutuk kitabı ile sanatı sevdiğini göstermiştir. Atatürk 1 eylül 1924 yılında ilk ‘Musiki Muallim Mektebi’ni açarak öğretmenler orkestra elemanı ve askeri bando yetiştirmeye çalıştı. Sinemayı sevdiği için oraya yürüyerek giderdi. Sanatı bu kadar severek hem kendini geliştirmiş hemde ülkesine sanat sevgisini aşılamaya çalışmıştır.Sanatçılara ayrı bir ilgi göstererek onların ne kadar önemli olduğunu belirtmiştir. Bu ve bunun gibi davranışlarından dolayı ülkesinin gelişmesini çok iyi bir şekilde sağlamıştır.

Sonraki Ödev:  Mondros Ateşkes Antlaşması'ndan sonra başlayan işgallere halkın tepkisi ne olmuştur?
Yorum Yazmak İster misin?


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.