Anasayfa Kitap Cevapları
1 Mayıs 2023, 20:17 - Zülal Güneş Yazdı

Başlıca Tasavvufi Yorumlar Hangileridir? Üç Örnek Veriniz.

Tasavvufi Yorumlardan Üç Örnek Veriniz

Sonraki Ödev:  Din Anlayışındaki Yorum Farklılıklarının Sebepleri Nelerdir? Açıklayınız.

Başlıca Tasavvufi Yorumlar Hangileridir Üç Örnek Veriniz.

Sonraki Ödev:  7. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 127-128-129. Cevapları GÜN Yayınları

Tasavvufi yorumlar Yesevilik, Bektaşilik, Kadirilik olarak sıralanmaktadır. Aynı zamanda Nakşibendilik ve Mevlevilik de tasavvufi yorumlar arasında bulunmaktadır. Tasavvuf, kalbi temiz, kötü huylardan temizlemek ve iyi huyları kazanmak olarak yorumlanır.

Tasavvuf İslam’da ahlaki boyutunu ön plana çıkarır ve kalben Allah sevgisini yerleştirmeyi amaçlayan düşünce akımıdır. Tasavvuf gaybı, irfan ve müşahede yoludur. İrfan; bilgi, takva, amel ve süluktan hasıl olan ilimdir. Ayrıca tasavvuf, Hz. Peygamber Efendimizin yaşantısına uygun yaşamayı seçmektir. İnsan olarak ahlaki yönleri yüceltmek ve Allah’ın sevgisini kazanmayı amaçlamaktır. Tasavvufusun ilk örneği İslam peygamberi Hira mağarasında inzivaya çekilmesi ile gösterilebilir. Dini kurallara bağlı ve dogmaları esas alan bir oldu olduğu söylenemez. Kısacası tasavvuf, kendini keşfetme yoludur

Sonraki Ödev:  Fıkıh İlmi Hangi Konuları Ele Alır? Söyleyiniz.
Sonraki Ödev:  Kadirilikte Önem Verilen İlkelere Örnekler Veriniz.
Sonraki Ödev:  Nakşibendilik Hakkında Kısaca Bilgi Veriniz.
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.