Anasayfa Kitap Cevapları
23 Mart 2024, 23:15 - Mehmet Yazdı

Cumhuriyetle birlikte Türk halkının sahip olduğu hak ve özgürlükler nelerdir?

Cumhuriyetle birlikte Türk halkının sahip olduğu hak ve özgürlükler nelerdir? Kısaca Bilgi veriniz

Türk halkının sahip olduğu hak ve özgürlükler nelerdir

Cumhuriyet Atatürk önderliğinde 29 Ekim 1923 yılında başkent Ankara’da bulunan Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilmiştir. Cumhuriyet sistemi ile gelen bir çok hak ve özgürlük vardır. Bunlardan en önemlisi egemenliğin kayıtsız şartsız millette olmasıdır.

Ülkeyi yönetecek kişiler halk arasından ve halk tarafından seçilecek olması en önemli kazanımdır.  Cumhuriyet sayesinde kadınların hak ve özgürlükleri genişletilmiştir. Kadınlar seçilebilecek, seçebilecek, çalışabilecek, araba kullanabilecek ve bunlara benzer yapmalarının yasak olduğu bir çok konu özgürlük ile sonuçlanmıştır.

Ülke Cumhuriyet sistemi ile artık dini kanunlara göre yönetilmeyecekti. Din ve devlet işleri ayrı olarak sürdürülecekti. Cumhuriyet sisteminin ülkemize en önemli getirisi uluslararası arenada ülkemize prestij kazandırmasıdır.

Sonraki Ödev:  Hepimiz aynı kilimin desenleriyiz konulu kompozisyon

Cumhuriyet sistemi insanlarımızın haklarını koruyan, onları özgürleştiren, fikir ve düşüce özgürlüğü sağlayan bir sistemdir. Bir ülkenin ekonomik,askeri ve idari olarak her konuda gelişebilmesi için en uygun yönetim biçmi Cumhuriyet sistemidir.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap