Anasayfa Kitap Cevapları
29 Nisan 2023, 17:03 - Mehmet Yazdı

Oruç nedir, nasıl tutulur? Anlatınız.

Oruç nedir, nasıl tutulur?

Sonraki Ödev:  Müslümanlar İçin Ramazan Ayı Niçin Önemlidir? Açıklayınız.

Oruç nedir, nasıl tutulur Anlatınız.

Sonraki Ödev:  5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 56-57-58. Cevapları MEB Yayınları

Oruç, Müslümanların gerçekleştirmesi gereken farz ibadetlerinden biridir. Farz yapılması zorunlu olan ibadetleri kapsamaktadır. Oruç ibadeti de bunların arasında yer alır.

İnsanlar Ramazan ayında imsak vaktinden güneşin batışına kadar geçen sürede, yemeyeceğine dair niyet eder. Her Müslüman oruç ibadetini yerine getirmekle mükelleftir. Oruç tutan kişiler, gün içerisindeki açlıklarına dayanabilmek için sabırlı olmaları gerekir. Aynı zamanda uzun süreli bir açlık yaşandığı için, kişilerin gece imsak vaktine kadar geçen sürede sahur yapmaları gerekir. Sahur, oruç tutan kişilerin oruçlarına başlamadan önce yiyip içebildikleri vakittir. İnsanlar sahur yaptıktan sonra, akşam ezanı okununcaya kadar bir şey yiyip içemezler. Akşam ezanının okunması ile birlikte oruçlarını açarak, günün devamını getirebilirler.

Sonraki Ödev:  Sahur, İmsak, İftar, Teravih, Fitre Kavramlarını Açıklayınız.
Sonraki Ödev:  Kültürümüzde Ramazan ve Oruçla İlgili Geleneklere Üç Örnek Veriniz.
Sonraki Ödev:  Oruç Tutarken Davranışlarımızda Nelere Dikkat Etmeliyiz? Açıklayınız.
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.