Anasayfa Kitap Cevapları
18 Ekim 2023, 14:13 - Mehmet Yazdı

Osmanlı Devleti’nin İskân Politikasını Gerçekleştirirken İskâna Tabi Tutulan Halkın En Az Beş Yıl Başka Yere Gitmesine İzin Vermemesinin Sebepleri Neler Olabilir?

Osmanlı Devleti’nin İskân Politikasını Gerçekleştirirken İskâna Tabi Tutulan Halkın En Az Beş Yıl Başka Yere Gitmesine İzin Vermemesinin Sebepleri Neler Olabilir? Tartışınız.

Sonraki Ödev:  Balkanlarda Türk Adları Taşıyan Yemek ve Tatlı Çeşitlerinin Olması Neyin Göstergesidir? Açıklayınız.

Osmanlı Devleti’nin İskân Politikasını Gerçekleştirirken İskâna Tabi Tutulan Halkın En Az Beş Yıl Başka Yere Gitmesine İzin Vermemesinin Sebepleri Neler Olabilir

Sonraki Ödev:  7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 39-40-41-42-43-44-45-46-47. Cevapları MEB Yayınları

Bölgeyi beğenmemeleri nedeni ile terk etmelerini engellemek, insanların bölgeye alışmalarını ve verimli olmaları için bir süre geçirmelerini sağlamak, iskan edilen bölgelerin terk edilmesini önlemek, yerleşilen bölge de Türk nüfusunun azalmasını engellemek ve sonradan gelenlerin yerleşmelerine kolaylık sağlamak sorunun kısaca cevabıdır.

İskan politikası doğrultusunda halkın en az 5 yıl başka yere gitmesine izin verilmiyordu. Eski yerleşim yerlerinde aile ve akraba ilişkilerinin devamını sağlamak, iskan edilen yerlerde vatan özlemi çekmesini engellemek, bölgeye alışmalarını kolaylaştırmak, eski yerlerde mal ve mülkü terk ettiği düşüncesinden uzaklaştırmak iskana tabi tutulan halkın en az 5 yıl başka yere gitmesine izin verilmemesinin sebepleri kısaca bunlardır. Osmanlı Dönemi’nde uygulanan iskan politikası ile iskan yerlere yakın halk getirilmiştir.

Sonraki Ödev:  İskâna Tabi Tutulanların Yakın Yerlerden Getirilme Sebebi Ne Olabilir? Tartışınız.
Sonraki Ödev:  Şeyh Edebali'nin Osman Gazi’ye Nasihatinde Hangi Değerlerimizden Bahsedilmektedir? Açıklayınız.
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap