Anasayfa Kitap Cevapları
29 Nisan 2023, 14:04 - Mehmet Yazdı

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla Anlamına Gelen Dinî İfadeyi Yazınız.

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla anlamına gelen dini ifade nedir?

Sonraki Ödev:  Tekbir ne demektir? Yazınız.

Besmele

Sonraki Ödev:  4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 27-28-29-30. Cevapları MEB Yayınları

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla anlamına gelen dini ifade Bismillahirrahmanirrahim’dir. Besmele, Bismillahirrahmanirrahim ayeti mealince Rahman ve Rahim olan Allah’ın (c.c) adıyla, esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın (c.c) adıyla demektir.

Besmele, Allah’ı (c.c) anmaktır. O’nun ismi ile başlamaktır. Sözlük anlamında geçen besmele çekmek ise bir işe başlarken Bismillahirrahmanirrahim sözünü söylemek anlamına gelmektedir. Rahman, mümin kafir ayırt emeksizin Allah’ın yarattığı bütün varlıklara merhamet etmesidir. Rahman, Allah’ın 99 esmasından birisidir. Rahim, Allah’ın ahirette sadece müminlere merhamet etmesidir. Koruyan, merhamet eden, acıyan anlamlarına gelen Rahim, Allah’ın 99 esmasından birisidir. Allah ile bağını kuvvetlendirmek isteyenler her işlerinde Besmele çekmelidir. Ayrıca besmele yaşam içinde bir insanın hayatta kalması için en gerekli olan ihtiyacıdır.

Sonraki Ödev:  Helal ve haram ne demektir? Yazınız.
Sonraki Ödev:  Dilek ve Dualarımızda Kullandığımız Dinî İfadelerden Üç Tanesini Hangi Durumlarda Söylediğimizi Yazınız.
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.