Anasayfa Kitap Cevapları
18 Nisan 2024, 17:55 - Aysel Alpay Yazdı

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 142-143 Cevapları Ferman Yayıncılık

Kendi Bütçem Cevapları

5. Ünite Ekonomik Faaliyetler : 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 142-143. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


Hazırlanalım

Bütçemizi planlamak neden gereklidir? Kendi bütçenizi planlarken nelere dikkat edersiniz? Fikirlerinizi söyleyiniz.
Cevap: Bütçemizi planlamak rahat bir ekonomi için gereklidir. Eğer bütçemizi planlarsak istek ve ihtiyaçlarımızı daha rahat karşılarız.


Söyleyelim

Konuya hazırlanırken harçlığınızı nasıl kullandığımıza ilişkin hazırladığınız metni okuyunuz. Harçlığınızı doğru kullanıp kullanmadığınızla ilgili arkadaşlarınızdan görüş isteyiniz. Ve kendi fikirlerinizi söyleyiniz.
Cevap: Bence ben harçlığımı düzgün kullanıyorum çünkü önceliğimi ihtiyaçlarıma veriyorum. Arkadaşlarımda benim harçlığımı bilinçli bir şekilde kullandığımı düşünüyor.

Sonraki Ödev:  Ailenizin Tarihini Yazmak İçin Hangi Yöntemleri Kullanır, Neler Yaparsınız?

7.Etkinlik

“Ayağını yorganına göre uzat.” ve “Sakla samanı, gelir zamanı.” atasözlerimizin ne anlama geldiğini örnek olaylar üzerinden defterinize yazınız.
Cevap: Elinden olan kadarını harca ve tutumlu ol denmek istiyor. Aynı zaman sakla samanı gelir zamanı atasözüyle de bir şeyleri sürekli çöpe atmak yerine saklarsak bilinçli olursak bir gün ihtiyaç duyabileceğimizi anlatıyor.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 143 Cevapları Ferman Yayıncılık

8.Etkinlik

Yiğit Efe’nin aylık harçlığı 150 TL’dir. Bu parayı kullanarak Yiğit Efe’nin bir haftalık temel ihtiyaçlarını (yiyecek, kırtasiye vb.) düşünerek aşağıdaki alana bütçesini planlayınız.
Cevap:

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 143 Cevapları Ferman Yayıncılık


Sonraki Konuya Hazırlık

Dünyadaki tüketilebilir tatlı su miktarı ne kadardır? Araştırınız. Araştırma sonuçlarınızı bir rapor hâline getirerek sınıfınıza getiriniz.
Cevap: Dünya üzerinde yer alan su kaynaklarının yaklaşık %2.5’uğu tatlı su kaynağı olarak kullanılabilir. Tatlı su kaynaklarının %70’e yakınını bu ve kara karışmış Antartika gibi yerlerde, ulaşılması zor alanlardadır.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap