Anasayfa Kitap Cevapları
7 Ocak 2024, 0:08 - Zülal Güneş Yazdı

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 159-160-161 Cevapları Ferman Yayıncılık

Sorumluluklarımız Cevapları

5. Ünite Ekonomik Faaliyetler : 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 159-160-161.  Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 159 Cevapları Ferman Yayıncılık

Hazırlanalım

”Bu kişi sorumluluk sahibi bir bireydir.” dediğiniz kişiler ne gibi özelliklere sahiptir? Sorumluluk sahibi olmak neden önemlidir? Fikirlerinizi söyleyiniz.
Cevap: Sorumluluk sahibi olan bireyler yapması gereken görevleri bilir. Girdikleri ortamlarda neler konuşması gerektiğini bilir ve saygı konusunda kusur etmeyen kişiler olur. Sorumluluk sahibi olmak hayatımızın daha düzenli olmasını ve toplum tarafından da saygı ile karşılanmamızı sağlar.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 159 Cevapları Ferman Yayıncılık

Aşağıda verilen görselleri inceleyiniz. Temel sorumluluklarımızın neler olduğu ile ilgili fikirlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap:  Temel sorumluluklarımız kişisel bakımımıza önem vermek, odamızı düzenli tutmak, ders çalışmak ve aile ile birlikte yemek yemektir.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 160-161 Cevapları Ferman Yayıncılık

Söyleyelim

“Yalnızca yaptıklarımızdan değil, yapmadıklarımızdan da sorumluyuz.” sözüyle anlatılmak istenen nedir? Fikirlerinizi söyleyiniz.
Cevap: Sorumluluklarımız bizlerin yapması gereken görevleridir. Odamızı toplamak, sağlığımıza iyi bakmak, ders çalışmak gibi… Bunların yanı sıra dünyada olan ortak kullanım alanları gibi yerlerde de sorumluluklarımız bulunmaktadır. Bu sorumluluklar çevreyi temiz tutmak, ortak kullanım alanlarına zarar vermemek, hayvanları korumak gibi. Bu görevler yerine getirilmese de bizlerin üzerine düşen birer sorumluluklardır.

Sonraki Ödev:  4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 38-39-40-41. Cevapları Ferman Yayıncılık

3. Etkinlik

Aşağıda verilen metni okuduktan sonra soruları yanıtlayınız.

1. Selin, Gamze ve Deniz neden hayvanların korunmasının tüm insanların sorumluluğu olduğunu düşünmektedir?
Cevap: Hayvanlar tek bir kişiye ait değil dünyaya ait olan varlıklardır. Bizler onların yaşam alanlarını işgal ettiğimiz için bu alanı ortak kullanım haline getirip yaşamlarını kolaylaştıracak davranışlarda bulunmamız gerekir. Bundan dolayı hayvanların korunması tüm insanların sorumluluğu olur.

2. Çağatay öğretmenin öğrencileri belediyeye yönlendirmesi yapılan faaliyetin başarısını nasıl etkilemiştir? Çağatay öğretmen sorumluluk sahibi bir birey gibi davranmış mıdır? Fikirlerinizi söyleyiniz.
Cevap: Öğrencilerin faaliyeti belediye ile desteklenerek başarılı olmasını sağlamıştır. Çağatay öğretmenin davranışı hayvanları korumaya yönelik olduğu için sorumluluk sahibi bir birey olduğunu göstermiştir.

Sonraki Ödev:  4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 42-43-44-45-46-47. Cevapları Ferman Yayıncılık

Öneri

“https://ders.eba.gov.tr” genel ağ adresindeki videoyu izleyerek aile içindeki sorumluluklarımızla ilgili farklı bilgiler öğrenebilirsiniz.
Cevap: Aile içindeki sorumluluklarımız; anne ve babamızın sözünü dinlemek, ev içinde onlara yardımcı olmak, odamızı, evi her zaman düzenli tutmak, kardeşimize, abla veya abimize yardımcı olmak bizlerin aile içindeki sorumluluklarıdır.


Sonraki Konuya Hazırlık

Okulunuzda hangi etkinlikler gerçekleştirilmektedir? Bir sonraki derse kadar konuyla ilgili olarak gözlem ve ilgililerle (okul yöneticileri, öğretmenler) görüşmeler yapınız. Bunları raporlaştırarak sınıfına getiriniz.
Cevap: Okulumuzda milli bayramlar için etkinlikler  düzenlenmektedir. Bunlara örnek verecek olursak 29 Ekim, 23 Nisan, 30 Ağustos, 24 Kasım gibi önemli günlerdir.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap