Anasayfa Kitap Cevapları
10 Mayıs 2022, 16:44 - Zulal2 Yazdı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 13-14-16. Cevapları Ata Yayıncılık

Olayların Çok Boyutluluğu Metni Cevapları

1. Ünite Bir Bütünün Parçasıyız: 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 13-14-16. Cevapları Ata Yayıncılık


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 13 Cevapları Ata Yayıncılık

“Herhangi bir olayın ortaya çıkması tek bir nedenle açıklanamaz.” ifadesinden ne anlıyorsunuz? Açıklayınız.
Cevap: Yaşanılan olaylar bunlar iyi veya kötü tek bir nedenden dolayı ortaya çıkmaz. Örnek olarak bir kazanın olması sadece sürücüden kaynaklı olmayabilir. Yayalardan veya orada olmayan tabelalardan çıkma olasılığı da vardır.

Cevap2: Toplumda her zaman olaylar vardır. Bunların bazılarına şahit oluruz bazılarına da sosyal medya araçları sayesinde haberdar oluruz. Bu sorunların nedenleri tek değildir. Bir sorunun birden fazla nedeni de olabilir. Ya da bir olayın bizler için pek çok faydası da olabilir. Bir şehre veya ilçeye alışveriş merkezi açılması o şehrin daha çok nüfus almasını, kalkınmasını, ortamın düzelmesini sağlar. Bu gibi olaylar pek çok nedenler yaratabilir.


Öğrendiklerimi Uyguluyorum

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları 13

Yandaki görseli inceleyerek trafik kazalarının nedenlerini ve sonuçlarını aşağıya yazınız.
Cevap:

  • Yayaların dikkatsizliği
  • Sürücülerin levhaları kontrol etmemesi
  • Zarar gören levhalar
  • Alkollü araç kullanımı

Sonuçları:

  • Ölümlerin ve sakatlanmaların olması
  • Levha gibi topluma ait eşyaların zarar görmesi

Nedenleri 2: Yayalar, sürücüler, yol, çevre, taşıt gibi nedenleri bulunmaktadır.

Sonuçları 2: Bu kazalar sonucunda maddi ve manevi kayıplar ortaya çıkar, trafik düzeni bozulur, insanların psikolojik sorunlar yaşamasına sebep olur.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 14 Cevapları Ata Yayıncılık

Plastik Torbalar ve Çevre

1. Plastik torba kullanımının yaygınlaşmasının nedenleri nelerdir?
Cevap: Plastik torba üretimi daha kolay ve maliyeti daha ucuz olduğu için insanlar plastik torba kullanımını arttırmıştır.

Sonraki Ödev:  5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 76-78-79-80. Cevapları MEB Yayınları

Cevap2: Plastik torbalarının kullanımının artmasının en baş nedenlerinden biri yapım aşaması kısa ve maliyetinin daha ucuz olmasından kaynaklıdır.

2. Plastik torba kullanımının yaygınlaşması diğer canlıların yaşamlarını nasıl etkiler?
Cevap: Plastik torbalar çevre kirliliğine neden olmaktadır. Çevreye atılan plastikler hayvanların ölümlerine sebep olur. Ayrıca doğada uzun süre kalan ve çevrenin kirlenmesine neden olan bir madde olarak geçmektedir.
Cevap: Plastik torbalar diğer canlıları da olumsuz yönde etkilemektedir. Denizde yaşayan canlıları ele alacak olursak bu plastik torbaları yem zannederek yiyebilir ve ölümlerine sebep olabilir. Ayrıca plastik torbalar çevreyi de kirletmektedir. Çevreye atılan torbalar fosilleşmesi çok uzun zaman aldığı için çevrede olan bitkilere de zarar verir.

3. Çevre kirliliği sorununa duyarlı davranan insanlar, bu sorunu gidermek için ne gibi çözüm önerileri getirmişlerdir?
Cevap:

  • Geri dönüşüm kutuları yapılmaya başlanmıştır.
  • Plastik kullanımını azaltıp cam kullanımına geçmeliyiz
  • Sanayi olan bölgelerde atık sular için arıtma tesisleri kurulmalıdır.
  • Ozon tabakasını delen ürünleri kullanmaktan kaçınmalıyız.

Cevap: Çevre kirliliğine duyarlı olan insanlar plastik torba yerine yeniden kullanabilen yıkanabilen bez torbaların kullanımını desteklemişlerdir. Ayrıca plastik yerine cam kullanımını arttırmaya çalışmışlardır.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 16 Cevapları Ata Yayıncılık

TEMA’nın kuruluş amaçları nelerdir?

Cevap2: Erozyon ve çölleşme tehlikesine karşı dikkat çekmek, ormanları korumak, ağaçlandırma çalışması yapmak, ekosistemi oluşturan biyoçeşitliliği korumak amacıyla kurulmuşlardır.
Cevap: TEMA’nin kuruluş amaçları; yaşama yani toprağa sahip çıkmak ve toprağı korumak, doğal varlıkların korunması ve bunların doğru şekilde yönetilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasına öncülük etmek ve destek vermek içindir, tarım alanları vb. yerleri korumak ve bunların amacı dışında kullanılmasını önlemek, insan kaynaklı iklim değişikliğine dair politikaların ve toplumsal bilincin oluşturulması için çalışmak.

Sonraki Ödev:  5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 135-136-137-138-139-140. Cevapları MEB Yayınları

TEMA’nın çalışmaları, diğer canlı türlerinin yaşamını nasıl etkiler?
Cevap: TEMA’nın çalışmaları diğer canlı türlerini de olumlu yönde etkiler. Yok olan ormanlar hayvanların evleri de yok olmaktadır. TEMA Vakfı’ da koruma olarak görlmektedir.

Cevap2: TEMA’nın çalışmaları, diğer canlı türlerini olumlu yönden etkiler, onlara daha verimli bir yaşama ortamı sunar, TEMA’nın çalışmaları olmasa veya azalırsa birçok bitki ve hayvan türü yok olacaktır.

TEMA’nın çalışmaları, insan yaşamını hangi alanlarda etkiler?
Cevap: Ekosistemin bozulmasını önleme amacıyla kurulan bu Vakıf insanların doğal ortamını da korur. Oksijen üretimimizi sağlayan ormanların yok olmasını önleyerek bizleri etkiler.

Cevap2: TEMA’nın çalışmaları, insan yaşamını birçok alanlarda etkiler. Erozyonla mücadele eden vakıf bizleri ve diğer canlıların yaşamında büyük rol oynar. Aynı zamanda doğal varlıkları koruyarak da bizim hayatımızı olumlu etkiler.

TEMA’nın çalışmaları, çevre bilincinin gelişmesi açısından ne gibi sonuçlar doğurur?
Cevap: TEMA Vakfı’nın çalışmaları, insanların doğayı koruması gerektiği ve her zaman temiz tutması gerektiği, doğal alanlara ihtiyacımız olduğunu gözler önüne sermektedirler.

Cevap2: TEMA’nın çalışmaları, erozyonla mücadele, çevreyi koruma ve aynı zamanda ağaçlandırmaları sayesinde halkın çevre bilincinin gelişmesinde yardımcı olur. TEMA Vakfı her yaştan aldığı gönüllü çalışanlarıyla çevremize ağaçlar dikip yeşillik alanın büyümesinde ve bu çalışmalara katılan halkın çevre bilincinin artmasında büyük rol oynar.

Yorum Yazmak İster misin?


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.