Anasayfa Kitap Cevapları
31 Mart 2024, 1:34 - Zülal Güneş Yazdı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 170-172-175-177. Cevapları Ata Yayıncılık

Geçmişten Geleceğe Armağan: Ortak Miras Cevapları

7. Ünite Bu Dünya Hepimizin: 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 170-171-172-173-174-175-176-177. Cevapları Ata Yayınları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 170 Cevapları ATA Yayıncılık

Geçmişten kalan ve tüm insanlar için değerli olabilecek unsurlar, neler olabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Geçmişten kalan ve tüm insanlar için değerli olabilecek unsurlar gelenek ve göreneklerimiz, doğal ve tarihi eserler, bilim insanları gibi değerler bizler için önemlidir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 172 Cevapları ATA Yayıncılık

Mostar Köprüsü-Bosna Hersek

Ortak Miras Listesi’nde yer alan eserlerin korunması neden önemlidir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Ortak Miras Listesi’ndeki yapı ve değerler bizlere geçmişten kalmış tarihi ve doğal emanetlerdir. Bizler bu mirasa bakarak geçmişimizi öğrenebilir, ilham alabilir ve geleceğimizi şekillendirebiliriz.

Sonraki Ödev:  5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 148-149. Cevapları MEB Yayınları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 175 Cevapları ATA Yayıncılık

Siz de https://whc.unesco.org/en/list adresini ziyaret ediniz. Dünya Miras Listesi’nde yer alan doğal ve kültürel varlıkları inceleyerek yakın çevrenizde yer alan varlıkları bulunuz. Ulaştığınız bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap:

  • Nemrut Dağı (Adıyaman) 1987
  • Safranbolu Şehri (Karabük) 1994
  • Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi (Edirne) 2011
  • Ani Arkeolojik Alanı (Kars) 2016

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 177 Cevapları ATA Yayıncılık

Öğrendiklerimi Uyguluyorum

Çevremizdeki tarihî ve doğal güzellikleri nasıl koruyabileceğiniz ve kültürel mirasa duyarlılığı nasıl geliştirebileceğiniz konusunda bir proje geliştiriniz.
Cevap:

Günümüzde çevremizde bulunan tarihî dokular ve doğal güzellikler büyük bir önem taşımaktadır. Bu değerli mirasları korumak ve gelecek nesillere aktarmak için hepimizin üzerimize düşen sorumluluklar vardır.

Sonraki Ödev:  Yaşadığınız Yerde Yapılan El Sanatları Ülkemizin Farklı Yerlerinde de Yapılıyor Mu? Örnek Veriniz.

Tarihi ve doğal güzelliklerin korunması için birincil adım farkındalık oluşturmaktır. Tarihî ve doğal alanları ziyaret ederken alanlara zarar vermeden gezinmek, çöpleri düzenli bir şekilde atmaktan başlayarak yapabileceğimiz basit ama etkili adımlardan sadece birkaçıdır.

Kültürel mirasa duyarlılığımızı geliştirmek için ise bölgemize özgü gelenekleri, hikayeleri ve değerleri araştırmalıyız. İnsanlarla konuşmak, onların düşüncelerini anlamak ve kültürel mirası koruma çabalarına destek olmak önemlidir.

Koruma çalışmalarında yer alarak da aktif bir şekilde destek olabiliriz. Gönüllü gruplara katılarak temizlik faaliyetlerine veya restorasyon projelerine yardımcı olabiliriz.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap