Anasayfa Kitap Cevapları
21 Eylül 2023, 1:41 - Zülal Güneş Yazdı

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 48-52-53-54-55. Cevapları KOZA Yayınları

Elazığlı Hasan Onbaşı Metni Cevapları

2. TEMA Millî Mücadele ve Atatürk: 5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 48-49-50-51-52-53-54-55. Cevapları KOZA Yayıncılık


5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 48 Cevapları KOZA Yayınları

Hazırlık

1. Çanakkale Zaferi yurdumuz için neden önemlidir?
Cevap: Çanakkale zaferi dünya üzerindeki güç dengelerini değiştirmiş ve Cumhuriyetin kurulmasında tarihi bir öneme sahiptir.

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 48 Cevapları KOZA Yayınları

2. Yandaki görseli inceleyiniz. Görselde gördüğünüz kişi Seyit Onbaşı’dır. Seyit Onbaşı, Çanakkale Savaşı’nın en önemli simgelerindendir. Son derece ağır top mermilerini tek başına sırtlamış ve topa yerleştirmiştir. Onun taşıdığı bu mermiler sayesinde düşman ilerleyememiş ve büyük kayıplar vermiştir. Seyit Onbaşı’yla karşılaşma ihtimaliniz olsaydı, ona ne söylemek isterdiniz?
Cevap: Ona olan minnettarlığımı, gösterdiği kahramanlığın bir ülkenin kurulmasındaki öneminden bahsedip teşekkür ederdim.


5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 52 Cevapları KOZA Yayınları

1. Etkinlik

Metnin devamında neler olmuş, olaylar nasıl gelişmiştir? Tahmin ederek yazınız. Metni okuduktan sonra tahmininizin doğruluğunu kontrol ediniz
Cevap: Hasan Onbaşı’nın kahramanlığını gören Türk askerleri daha da güçlenip güven gelmiş ve düşmana karşı savunmaya geçmiştir. Düşmanı geri püskürten Türk askerleri zaman kazanmış ve tekrardan hücum için zaman kazanmışlardır. Daha sonra düşman askeri püskürterek zafer elde etmişlerdir.


2. Etkinlik

Aşağıda okuduğunuz metinde geçen bazı kelimelerin sözlük anlamları ile görseller verilmiştir. Kelimeleri metinden bularak altlarını çiziniz. Kelimeleri anlamlarının bulunduğu kutucuklardaki noktalı yerlere yazınız
Cevap:

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 52 Cevapları KOZA Yayınları


5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 53 Cevapları KOZA Yayınları

3. Etkinlik

Metnin konusunu yazınız.
Cevap: Çanakkale savaşında Hasan Onbaşı’nın yaptığı kahramanlık anlatılmıştır.

Sonraki Ödev:  5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 17-19-20-21-23. Cevapları KOZA Yayınları

4. Etkinlik

Aşağıdaki başlıkları okuyunuz. Metne uygun olduğunu düşündüğünüz başlıkları işaretleyiniz. Bu başlıklardan en çok hangisini beğendiğinizi nedenleriyle yazınız.
Cevap:

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 53 Cevapları KOZA Yayınları


5. Etkinlik

Okuduğunuz metinle ilgili üç soru yazınız. Sorularınızın anlaşılır ve kesin cevaplarının olmasına dikkat ediniz. Sorularınızı arkadaşlarınıza sorup cevaplarını tartışınız.
Cevap:

1. sorum: Er Mustafa’nın “terimdir” dediği nedir?
2. sorum: Erzurumlu Arif yerine döndüğünde ne olmuştur?
3. sorum: Hasan Onbaşı kaç düşman askeri öldürmüştür?


6. Etkinlik

a. Okuduğunuz metinden alınan aşağıdaki cümlelerde altı çizili kelimeleri inceleyiniz. Bu kelimelerin cümleye nasıl bir anlam kattığını düşününüz.
Cevap: Ama bağlacı cümleye olumsuz anlam katmaktadır.


5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 54 Cevapları KOZA Yayınları

b. Aşağıdaki cümleleri okuyunuz. Altı çizili ifadelerin cümlelerin anlamına nasıl bir katkıda bulunduğunu ya da cümlenin anlamında nasıl bir değişikliğe yol açtığını yazınız.
Cevap:

Çok sağlıklı beslenirdi fakat yine de hasta oldu.
→ Neden sonuç ilişkisi bulunmaktadır.

Dün akşam size gelecektim lakin kendimi iyi hissetmiyordum.
→ Neden sonuç ilişkisi bulunmaktadır.

Onu çok seviyordu ancak hiçbir zaman söylemedi.
→ Sebep sonuç ilişkisi bulunmaktadır.


7. Etkinlik

İki nokta ( : ) hakkında verilen aşağıdaki bilgileri okuyunuz. Bilgileri örneklerle eşleştiriniz
Cevap:

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 54 Cevapları KOZA Yayınları


5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 54 Cevapları KOZA Yayınları

1. Etkinlik

Sonraki Derse Hazırlık” aşamasında sizden istenilen fotoğrafları öğretmeninizin kontrolünde sınıf tahtasına yapıştırınız. Ardından fotoğraflar arasındaki benzer ve farklı yönleri söyleyiniz. Sizce bu insanların göstermiş olduğu cesaretin sebebi ne olabilir? Hangi duygularla hareket etmişlerdir? Arkadaşlarınızla konuşunuz. Konuşmalarınızda “ama”, “fakat”, “ancak”, “lakin” gibi uygun geçiş ifadelerini kullanınız.
Konuşmacı arkadaşlarınızın konuşma konusu olarak seçtikleri kahramanlara olan duygularını, sözlü olmayan mesajlarına yansıtıp yansıtmadıklarını değerlendiriniz
Cevap: Tahtaya asılan fotoğraflardaki benzerlikler hepsi milli mücadele için destek veren, vatanını seven kahramanlardır. Hepsi farklı yerlerde olan ancak aynı dava için mücadele eden kişilerdir. Çoğu bu kahramanlıkta hayatını kaybetmiştir fakat milli mücadeleye destek çekerek milletin ayaklanmasını sağlamışlardır.

Sonraki Ödev:  Büyükleri Sevip Saymakla İlgili Bir Şiir Yazınız.

9. Etkinlik

“Sonraki Derse Hazırlık” aşamasında yazdığınız kahramanlık hikâyesini ve kahramana ait fotoğrafı arkadaşlarınızla paylaşınız. Aşağıdaki yazma alanına Millî Mücadele döneminden günümüze kadar vatanı ve milleti için canını feda eden şehitlerimize olan duygularınızı anlatan bir şiir yazınız. Şiirinizi bitirdikten sonra gözden geçirerek varsa yazım ya da noktalama hatalarınızı düzeltiniz. Şiirinizi arkadaşlarınızla paylaştıktan sonra öğretmeninizin kontrolünde sınıf panosunda sergileyiniz
Cevap:

Sevgili Kahramanlar,
Vatanımızı korumak için canınızı hiçe sayarak cephelerde, yaşadığınız yerlerde öne çıkarak ülkeyi korumanızı çok takdir ediyorum. Haytalarınızı düşünmeyip belki geride eşinizi, çocuklarınızı bıraktınız. Bunları vatanınıza karşı olan sevginize bağlı olduğunu düşünerek sizi takdir ediyorum. Sayenizde ülkemiz düşman askerlerden temizlenip tekrardan güçlenmeyi başarmıştır. Sizlere karşı olan sevgim ve saygım her zaman sonsuz olacaktır.


Sonraki Derse Hazırlı

Atatürk’ün Millî Mücadele döneminde katıldığı kongreler hakkında internetteki güvenilir kaynaklardan bir araştırma yapınız. Araştırmanız sonucunda ulaştığınız bilgilerle bir sunum hazırlayınız. Sunumunuzu desteklemek için sınıfa çeşitli görseller getiriniz. Sınıfta sunumunuzu yapmadan önce prova yapınız
Cevap: Atatürk’ün Milli Mücadele döneminde katıldığı kongreler Erzurum, Sivas, Balıkesir, Pozantı, Amasya, Ankara, Sivas kongrelerine katılmıştır.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.