Anasayfa Kitap Cevapları
18 Ekim 2023, 21:02 - Aysel Alpay Yazdı

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 33-34-36. Cevapları Dörtel Yayıncılık

Namaz İbadeti ve Namazın Önemi Cevapları

2. ÜNİTE NAMAZ: 6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 33-34-35-36. Cevapları Dörtel Yayınları

Namaz İbadeti ve Namazın Önemi Cevapları


6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 33 Cevapları Dörtel Yayıncılık

Namazı neden kılmamız gerekir?
Cevap: Namaz ibadeti Müslümanlara farz olan bir ibadettir. Müslümanlık dinine mensup bir bireyin yerine getirmesi gereken bazı görevleri vardır. Bunların başında da dinin direği olan namaz gelir.


YORUMLAYALIM 1

“Namazlara ve orta namaza (ikindi namazına) devam edin. Allah’a saygı ve bağlılık içinde namaz kılın.” (Bakara suresi, 238. ayet.)
Cevap: Namaz kılmak kalben yapılması gereken bir ibadettir. Günde kılmamız gereken 5 vakit üstümüze farz olan namaz vardır. Bunları Allah’a olan bağlılığımız ve saygımızdan dolayı yapmamız gerekir.


6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 34 Cevapları Dörtel Yayıncılık

YORUMLAYALIM 2

“İslam beş temel üzerine bina edilmiştir: Allah’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın resulü olduğuna şahitlik etmek, namazı dosdoğru kılmak, zekâtı hakkıyla vermek, Allah’ın evi Kâbe’yi haccetmek ve ramazan orucunu tutmak.” (Buhârî, İman, 1.)
Cevap: Bu ayette anlatılmak istenen bir Müslümanın bu dini seçmesi üzerine yapması gereken temel şartlardan bahsetmiştir. Bu şartları kalben inanarak yapmamız gerekir. Hak yolundan vazgeçmeden dosdoğru olarak yapmamız gereken farzlardır.

Sonraki Ödev:  6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 20-21. Cevapları Dörtel Yayıncılık

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 36 Cevapları Dörtel Yayıncılık

YORUMLAYALIM 3

“(Resulüm!) Sana vahyedilen kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz, hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette (ibadetlerin) en büyüğüdür. Allah yaptıklarınızı bilir.”(Ankebût suresi, 45. ayet.)
Cevap: Bize yani müslümanlara indirilen kitap Kuran-ı kerim den onu okumamız gerektiğinden bahsetmiştir. Kılınan namaz yani farzlardan biri olan namaz ibadeti kötü davranıştan alıkoyup bizi iyiliğe yönlendirir. Allah’u tealayı anmak ibadetlerin en büyüğüdür. Çünkü kul yaradanı unutmaması ve hep onla olduğunu bilmesi gerekir.

YORUMLAYALIM 4

Hz. Peygamber (s.a.v.) bir gün ashabına sordu: “Ne dersiniz? Birinizin kapısının önünde bir nehir olsa ve o kimse bu nehirde her gün beş kez yıkansa onda kirden eser kalır mı?” Ashab-ı kiram, “Hayır, kalmaz ya Resulallah!’” dedi. Bu cevap üzerine Allah Resulü (s.a.v.) şöyle buyurdu: “İşte beş vakit namaz da böyledir. Allah, beş vakit namazla günahları silip yok eder.” (Buhârî, Mevâkît, 6.)
Cevap: Beş vakit namaz için alınan abdest ile Allah’ın huzuruna temiz çıkan bir kul namaz ibadetini yerine getirerek aslında günahlarından kurtulmak için Allah’a sığınır. Kul içten ve doğru bir şekilde kıldığı namazla bütün günahları temize çıkar.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap