Anasayfa Kitap Cevapları
21 Ocak 2024, 23:31 - Sena Yazdı

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 190-191-192. Cevapları Adım Adım Yayıncılık

Ergenlik Dönemini Sağlıklı Geçirmek İçin Yapılması Gerekenler Cevapları

6. Ünite Vücudumuzdaki Sistemler ve Sağlığı: 6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 190-191-192. Cevapları Adım Adım Yayınları


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 190 Cevapları Adım Adım Yayıncılık

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 190 Cevapları

Okuduğunuz araştırma verilerine göre ergenlik döneminin sağlıklı şekilde geçirilmesi için yapılması gerekenlerden biri nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla tartışınız.
Cevap: Ergenlik döneminin sağlıklı şekilde geçirilmesi için yapılması gerekenlerden biri sağlıklı beslenmektir. Sağlıklı beslenerek kilo artışı yaşamaz, ruhsal düzene girer ve gereli enerji ihtiyacı karşılanır.


Denetleyici ve Düzenleyici Sistemlerin Vücudumuzdaki Diğer Sistemlerin Çalışmasına Etkisi Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 191 Cevapları Adım Adım Yayıncılık

• Vücutta salgılanan hormonlar ve iç salgı bezleriyle ilgili hastalıkların tedavisiyle ilgilenen tıp dalına endokrinoloji, bu alanda görev yapan doktora ise endokrin uzmanı adı verilir. Gerekli eğitimleri aldıktan sonra bir endokrin uzmanı olduğunuzu düşününüz ve aşağıdaki sorunun cevabını arkadaşlarınızla tartışınız. Hipofiz bezinden salgılanan bazı hormonlar erkeklerde ve kadınlarda cinsiyete ait özelliklerin ortaya çıkmasını sağlar. Hastalarınızdan birinde bu hormonların hipofiz bezinden yeterli miktarda salgılanmadığını fark ediyorsunuz. Hastanızın vücudundaki diğer sistemler bu durumdan nasıl etkilenirdi?
Cevap: Hastanın büyümesi yavaşlar, bağışıklık sistemi düşebilir, cinsel fonksiyonlarını bozabilir.

Sonraki Ödev:  6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 156-158-159. Cevapları MEB Yayınları

• Sinir sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisiyle ilgilenen tıp dalına nöroloji, nöroloji alanında uzmanlaşmış doktorlara ise nörolog adı verilir. Gerekli eğitimleri aldıktan sonra bir nörolog olduğunuzu düşününüz ve aşağıdaki sorunun cevabını arkadaşlarınızla tartışınız. Beyin damarlarındaki tıkanma ve kanamaya bağlı olarak kısmi felç geçiren bir hastanızın destek ve hareket sistemi bu durumdan nasıl etkilenirdi? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla tartışınız.
Cevap: Kısmi felç geçiren hastanın destek ve hareket sistemi, motor becerileri zarar görerek kontrolü sağlayamayabilir.


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 192 Cevapları Adım Adım Yayıncılık

Araştırarak Öğrenelim

1. İç salgı bezlerinin vücuttaki diğer sistemlerin çalışmasına etkileri nelerdir?
Cevap: İç salgı bezleri büyüme, üreme, metabolizma, kan basıncı, gelişme, duygu, stres gibi işlevlerimizi, kontrol etmektedir.

Sonraki Ödev:  6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 209-210-212-214-219-221. Cevapları Adım Adım Yayıncılık

2. Sinir sisteminin vücuttaki diğer sistemlerin çalışmasına etkileri nelerdir?
Cevap: Sinir sistemi komuta merkezi olduğundan dolayı nefes alıp verme, sindirim yapma, cinsel gelişim gibi sistemlerin kontrolünü sağlar.


Yaptığınız araştırmalar sonucunda merkezî sinir sisteminin bölümlerinden biri olan omuriliğin vücudumuzdaki diğer sistemlerin çalışmasına etkilerine örnekler veriniz.
Cevap: Omurilik dolaşım, boşaltım, sindirim gibi sistemlerin işleyişini, çiğneme, öksürme, hapşırma gibi refleksleri sağlar.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap