Anasayfa Kitap Cevapları
14 Temmuz 2023, 0:14 - Mehmet Yazdı

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 208-209-210-211-212 Cevapları MEB Yayınları

Demokrasi Her Yerde Cevapları

6. ÜNİTE: Yönetime Katılıyorum 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 208-209-210-211-212 Cevapları MEB Yayınları

Aile İçi Demokrasi


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 208 Cevapları MEB Yayınları

Seçimlerde her vatandaşın bir oy kullanma hakkına sahip olması, demokrasinin hangi özelliğini gösterir? Söyleyiniz.
Cevap: Her vatandaşın eşit olduğunu göstermektedir. Çünkü yapılan seçimle sadece kişi kendi hür iradesiyle istediği kişiyi seçebilmektedir. Bu da sadece bir oy kullanacağı anlamına gelir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 209 Cevapları MEB Yayınları

Ev, okul ve toplumda demokratik bir yaşam sürmek neden önemlidir? Tartışınız.

Cevap: Ev yani aile içinde insanlar birbirlerine saygı duymayı ve isteklerini hür bir şekilde dile getirmeyi öğrenirler. Bu davranışlar okul ve toplum hayatına yansır. Bu gibi davranışları bilerek hareket edersek toplumda hem özgür oluruz hem de başkasının hakkını yemeden yada sınıf ayrımı yapmadan rahat bir hayat ve eşit bir hayat geçirebiliriz.

Sonraki Ödev:  Ev, Okul ve Toplumda Demokratik Bir Yaşam Sürmek Neden Önemlidir? Tartışınız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 210 Cevapları MEB Yayınları

15 Temmuz gecesi halkımızın birlik ve beraberlik içerisinde darbeye karşı çıkmasını demokrasi bilinci açısından nasıl yorumlarsınız? Söyleyiniz.

Cevap: 15 Temmuz da yapılan hain darbe sonrası halkımız yani bizler bir kez daha demokrasiyi elimizden, özgürlüğümüzü elimizden almalarına izin veremezdik. Bu yüzden bu hain darbe karşısında dimdik ayakta durarak onları geri püskürttük. Cumhuriyete böylece sahip çıkıp onu en iyi şekilde korumaya çalıştık.

Sonraki Ödev:  15 Temmuz Gecesi Halkımızın Birlik ve Beraberlik İçerisinde Darbeye Karşı Çıkmasını Demokrasi Bilinci Açısından Nasıl Yorumlarsınız? Söyleyiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 211 Cevapları MEB Yayınları

15 Temmuzda darbeciler, TBMM’yi bombalayarak neyi amaçlamışlardır? Açıklayınız.
Cevap: Demokrasi tüm halkın eşit sayıldığı ve kendini hür bir şekilde ifade edebildiği bir yönetim şeklidir. Darbeciler bu yönetim şeklini ortadan kaldırarak başa geçmeyi arzuladıkları için TBMM’yi bombalamışlardır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 212 Cevapları MEB Yayınları

Günlük hayatta hepimiz mutlaka ya bir otobüs durağında ya da bir yemek sırasında sıraya girilmesi gereken durumlarla karşılaşmışızdır. İnsanların böyle durumlarda sıraya girmesi aile ve okulda yeterli derecede demokratik tutum kazanmış olması nedeniyledir. Nitekim toplum hayatı diğerlerinin haklarına saygıyı ve kendi sorumluluklarımızı yerine getirmeyi gerektirir.

Metinden ve görselden hareketle aşağıdaki boşluğa demokratik bir toplumda olması gereken özellikleri yazınız.
Cevap: Demokratik bir toplumda kendimiz hür bir şekilde düşündüklerimizi ifade edebiliyorsak, karşımızdaki insanda ifade etmesi gerektiğini ve buna saygı duymamız gerektiğini bilmeliyiz. Kişinin özgürlüğü başka birinin özgürlüğüne geçtiği anda o kişinin özgürlüğü son bulur. Çünkü biz yaptığımız hareketler başkalarına zarar verebilir. Toplumda herkes eşittir ve herkes birbirine saygı duymak zorundadır.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap