Anasayfa
Ara Bul
25 Eylül 2021, 22:35

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları 27-28-29-30. Sayfa MEB Yayınları 2.Kitap

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 27-28-29. Cevapları MEB Yayınları-2 Düşünüyorum, Düşündüğümü Açıklıyorum

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 27 Sayfa Cevapları MEB Yayınları-2

Soru: Muhabir Buse’nin Dernek Başkanı ile yaptığı mülakatı okudunuz. Verilen mülakatı düşünceyi açıklama özgürlüğü açısından değerlendiriniz.

Cevap: Muhabir Buse, bisiklet hakkında dernek başkanına yönelttiği sorular çok güzeldir ayrıca dernek başkanının da verdiği bilgiler doğru ve güzeldir. Bu düşünce desteklenmeli ve bisiklet kullanımı arttırılmalı.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 28 Sayfa Cevapları MEB Yayınları-2

Soru: “Haklarımız, sorumluluklarımızı yerine getirdiğimiz sürece vardır.’’ sözünden hareketle düşünceyi açıklama özgürlüğünüzü kullanırken nelere dikkat etmeniz gerekir? Yazınız.

Cevap: Haklarımız olduğu gibi sorumluluklarımız da bulunmaktadır. Sorumluluklarımızı yerine getirerek haklarımızı kullanabiliriz. Örnek çevrede dolaşabiliriz fakat kirletmememiz gerekir. Bu kirletmemek bizim sorumluluğumuzdur.


Soru: Ülkemizde anayasal bir hak olan düşünceyi açıklama özgürlüğünün bize ve topluma katkıları nelerdir? Yazınız.

Cevap: Bu sayede düşüncelerimiz daha rahat ve özgür bir şekilde ifade edebiliyoruz. Düşüncelerimiz anayasaya aykırı olmaması gerekir. Çünkü yaptıklarımızdan anayasaya göre sorumlu oluruz.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 29 Sayfa Cevapları MEB Yayınları-2

Soru: Mustafa Kemal Atatürk’ün sözünden yola çıkarak cumhuriyet ile düşünceyi açıklama özgürlüğü arasındaki ilişkiyi açıklayınız.

Cevap: Cumhuriyet ile düşünce özgürlüğü doğmuştur. Eski sistemde babadan oğula geçen saltanat ile yönetilen Osmanlı devletinde insanlar düşüncelerini rahat bir şekilde ifade edememişlerdir. Cumhuriyet ile bu özgürlüğümüz doğmuş düşüncelerimizi söyleyerek daha iyi işler yapmak istediğimizi de dile getirmiş bulunmaktayız.

Bilgi Alırsak Gelişiriz

Soru: Verilen örnek olayda Ayşe Hanım hangi hataları yapmıştır? Siz olsaydınız nasıl davranırdınız? Tartışınız.

Cevap: Araştırmadan televizyon kanalından gördüğü zayıflama ilaçlarını alıp kullanmasıdır.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 29 Sayfa Cevapları MEB Yayınları-2


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 30 Sayfa Cevapları MEB Yayınları-2

Soru: Kitle iletişim araçlarının toplumu yanlış bilgilendirmesi ne gibi sorunlar ortaya çıkarır? Açıklayınız.

Cevap: Kitle iletişim araçları ile pek çok kişi para tuzağına düşmeye başlamıştır. İnsanların zaaflarını kullanarak kandırıyorlardır. Bu yollara başvuran pek çok kişi hem maddi hem de manevi zararlar görmektedirler. Bunu önlemek için araştırmadan bu gibi haberlere inanmamamız gerekir.

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.