Anasayfa Kitap Cevapları
20 Şubat 2023, 21:29 - Zülal Güneş Yazdı

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 67. Cevapları Anka Yayınları

4. Ünite: Hz. Muhammed’in Örnekliği: Hazırlık Çalışmaları Cevapları

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 67. Cevapları Anka Yayınları


8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 67 Cevapları Anka Yayınları

1. Peygamber Efendimizin (s.a.v.) örnek ahlakını konu alan bir ayet meali ve bir hadis bularak defterinize yazınız.
Cevap:

Hadis:

“Ben, ancak güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim.” (bk. Muvatta, Husnü’l Halk, 8; Müsned, 2/381)

Ayet:

Nisa Suresi 49 ayet– Kendi nefislerini temize çıkaranları görmüyor musun? Hayır! Ancak Allah, dilediğini temize çıkarır. Onlara kıl kadar zulmedilmez.


2. Hz. Muhammed’e (s.a.v.) niçin “Muhammedü’l-Emin” denilmiştir? Araştırınız.
Cevap: Peygamber efendimizi adaletli, dürüst gördükleri için ona güvenmişler ve her konuda ona güvendikleri içinde “Muhhammedül Emin” demişlerdir.

Sonraki Ödev:  Güvenilir Bir İnsan Olarak Bilinmek Sizce Neden Önemlidir?

3. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) insanlara müsamahalı davrandığını konu alan bir örnek olay bulup bunu defterinize yazınız.
Cevap: Peygamber efendimiz Taif’e İslam’ı yaymak için gittiğinde oralı olan halk kötü karşılamış ve peygamber efendimizi taşlamışlardır. Peygamber efebdimiz Allah’a yalvarmış “Allah’ım halkımı bağışla çünkü onlar (gerçeği) bilmiyorlar” Peygamber efendimizin bu tutumu ile Taif halkının çoğunluğu Müslüman olmuştur.


4. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) merhameti ve affediciliği ile ilgili bir araştırma yapınız.
Cevap: Peygamber efendimizin amcasının öldüren ve parçalayan Hz. Vahşi ile Hz. Hindi’i Müslüman olduktan sonra peygamber efendimiz affetmiştir.


5. Kur’an mealinden, Kureyş suresinin anlamını bulup defterinize yazınız. Bu surede hangi kavramlar dikkatinizi çekmektedir?
Cevap:

Kureyş Suresi Anlamı

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.