Anasayfa Kitap Cevapları
29 Nisan 2023, 0:17 - Zülal Güneş Yazdı

“Aşık Atışması” Ne Demektir?

“Aşık atışması” Ne Anlama Gelir?

Sonraki Ödev:  Halk Ozanlarından Hangilerini Tanıyorsunuz?

“Aşık atışması” ne demektir

Sonraki Ödev:  7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 232-233-234-235-236-237-238-239. Cevapları MEB Yayınları

Aşık atışması kısaca iki ozanın şiir okuyarak düello yapması olarak tanımlanabilir. Burada söz konusu olan iki halk ozanının sanat aracılığı ile atışmasıdır.

Bu atışma sırasında aslında bir yandan atışmaya katılmış olan ozanların ustalıkları da ölçülmektedir. Bir ozan sözünü bitirdikten sonra karşısındaki fazla beklemeden ona karşılık verir. Genellikle iğneleyici bir dil kullanıldığı bilinse de aşık atışmalarında saygı çerçevesinde davranmak esas olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu atışmalar sırasında ozanlar birbirlerinin söylediklerine uyumlu olarak dörtlükler oluşturmaya çalışmaktadır. Atışmaya katılan ozanlardan herhangi biri daha önce söylemiş olduğunu tekrar edemez. Her iki taraf karşılıklı olarak dörtlükler söyler ve yarışma gönül almayla bitirilir.

Sonraki Ödev:  Bildiğiniz Halk Türküleri Hangileridir?
Sonraki Ödev:  Ozanlık Geleneği Hakkında Neler Biliyorsunuz?
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.