Anasayfa Kitap Cevapları
16 Eylül 2023, 22:38 - Mehmet Yazdı

Atatürk, Trablusgarp Savaşında hangi ülkeyle savaşmıştır?

Atatürk, Trablusgarp Savaşında hangi ülkeyle savaşmıştır? Kısaca araştırınız

Trablusgarp Savaşı

19. Yüz yılda Avrupa devletleri bir pazar  arayışı ve aynı zamanda sömürge yarışı içerisindeydi. İtalya diğer Avrupa devletlerine göre bu konuda geri kalmıştı. İtalya gücünü göstermesi ve bir sömürgeye sahip olmak için kendine Osmanlı devletinin Afrika’nın kuzeyinde bulunan son toprak parçasına göz dikti.

İtalya coğrafi olarak kendine yakın bulunan Trablusgarp şehrini işgal etme kararı aldı. Burada ki yer altı kaynaklarını kendi çıkarları için kullanmak isteyen İtalya deniz yolu ile askerlerini buraya getirdi.

Osmanlı devleti o zamanın hasta adamı olarak kabul ediliyordu. Bütün topraklarını kaybediyor ve itibarı düşüyordu. Afrika’da bulunan son toprağı Trablusgarp’ı da kaybetmek istemiyordu. Osmanlı gizlice buraya bir komutan göndererek halkı bu işgale karşı birleştirmek istiyordu.

Sonraki Ödev:  Sokak hayvanlarına yardım etmek neden önemlidir?

Trablusgarp’a giden bütün yollar, Suriye, Mısır, Akdeniz gibi düzergahlar itilaf devletleri tarafından işgal edilmişti. Osmanlı devleti Atatürk’ü Trablusgarp’a bir gazeteci kimliği ile Mısır üzerinden Trablusgarp’a ulaşmasını sağladı.

Atatürk en iyi özelliklerinden birisi olan birleştiriciliği ve liderlik özelliği ile burada ki Arap halkı kısa sürede birleştirdi. Bu topraklarda İtalya’ya karşı savaşan Atatürk başarı karnesine burada gerçekleşen savaşı da yazmıştır.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.