Anasayfa Kitap Cevapları
23 Eylül 2023, 1:49 - Mehmet Yazdı

“Demokrasi” Kavramı Sizde Ne Çağrıştırıyor?

“Demokrasi” kavramı sizde ne çağrıştırıyor? Yazınız

Sonraki Ödev:  Çevreyi Korumaya Yönelik Dernek ve Vakıfları Araştırınız.

“Demokrasi” kavramı sizde ne çağrıştırıyor

Sonraki Ödev:  5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 59-60-61 Cevapları Anıttepe Yayınları

Demokrasi kelimesinin köken olarak Yunancadan geldiği bilinmektedir. Temel olarak bir yönetim biçimidir. Bu yönetim biçiminde bir devlette yaşayan tüm kişilerin yönetim konusunda karar verme konusunda eşit hakka sahip olduğu bilinmektedir.

Buna göre yönetim konusunda karar verilirken bir seçim yapılması söz konusudur. Toplumdaki kişilerin yönetimi belirlemek için oy vermesi sonucunda en yüksek oyu alan yönetim olarak belirlenir. Aynı şekilde toplum kendi iradesi ile birlikte yönetimin görevi bırakmasını da talep edebilir. Dolayısıyla toplumun kendi kararlarını alması söz konusudur. Bu noktada demokrasi özgür bir yönetim biçimini ifade etmektedir. Ülkemiz de demokrasi yönetim biçimini benimsemiş ülkeler arasında yer almaktadır.

Sonraki Ödev:  Bir Ülkenin Bağımsızlığı Sizce Neden Önemlidir? Açıklayınız.
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.